În ultimii ani, numărul turiștilor străini care vizitează capitala istorică și culturală a Moldovei s-a mărit progresiv. Ieșenii nu mai sunt deloc surprinși să vadă autobuze din care coboară frecvent turiști străini, dornici să vadă atracțiile turistice din Iași, obiectivele culturale, sau pur și simplu să facă la pas cumpărături prin oraș.
O agenție de turism din Ucraina oferă excursii cu autobuzul din Cernăuți până la Iași, excursii în cadrul cărora asigură ghid turistic precum și timp liber pentru plimbare prin Iași și pentru a putea face cumpărături.
Într-unul dintre clipurile de prezentare pentru aceste excursii la Iași se poate vedea de ce sunt interesați și atrași ucrainenii în urbea moldavă: de vechea curte domnească, cu Palatul Culturii și zona din jurul său, bisericile de pe bulevardul Ștefan cel Mare, Teatrul Național din Iași, Piața Unirii, dar și de cel mai mare și mai modern mall din Iași, Palas Mall.
În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…
Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…
În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…
17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…
Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…
Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…
Leave a Comment