Categories: Ungaria

L. Boloni despre măștile din Ungaria: “Ne vom descurca cumva și fără ele, că doar există pe lume și Bucureștiul”

Tensiuni între comunitatea maghiară din România și Ungaria după ce deputata ungară Timea Szabo, membră a formaţiunii Dialog pentru Ungaria (centru-stânga, opoziţie), a criticat dur trimiterea de echipamente medicale și de protecție în Transilvania, din Ungaria?

La rândul său, intrigat de atitudinea politicienei din Ungaria față de trimiterea de echipamente medicale și de protecție pentru comunitatea maghiară din România, Ladislau Boloni, fost jucător și acum antrenor de fotbal, cu o carieră încununată de succes, atât ca jucător, cât și ca antrenor, i-a transmis deputatei din Ungaria că … „Nu vom uita!” și că “Ne vom descurca cumva  și fără ele că doar există pe lume și Bucureștiul”, potrivit kronikaonline.ro.

“Ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, l-a criticat dur pe ambasadorul României la Budapesta, Marius Lăzurcă, după ce oficialul român i-a luat apărarea unei parlamentare de opoziţie din Ungaria, Timea Szabo, într-o dispută privind trimiterea de echipamente medicale și de protecție în Transilvania.

Nici fosta glorie a fotbalului românesc, Laszlo Boloni, nu rămâne departe de acest incident și specifică în scrisoarea  publicată de kronikaonline.ro că a vorbit  cu un amic al său ca cele 60 de mii de măști ce au fost trimise în județul Mureș să  fie returnate, poate chiar contravaloarea lor… “Ne vom descurca cumva  și fără ele că doar există pe lume și Bucureștiul”“, scrie Buletin de Carei

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Țara mea Doina XXI (2)

Se scutur’ valuri de pământ Taine mari iar s-au cernut Frații tăi în arc grupați…

2 zile ago

Deputat AUR: Denunţ ferm planul subversiv maghiar „Kós Károly”, derulat în judeţul Bacău, şi solicit intervenţia urgentă a autorităţilor române

"Denunţ ferm planul subversiv maghiar „Kós Károly”, derulat în judeţul Bacău, şi solicit intervenţia urgentă…

2 zile ago

CONTABILITATE „PROGRESISTĂ”- COTIDIANUL NOULUI MARX „ADEVĂRUL” I-A NUMĂRAT MILIARDARULUI ELON MUSK CÂTE MAȘINI A VÂNDUT ÎN EUROPA

COTIDIANUL NOULUI MARX „ADEVĂRUL” I-A NUMĂRAT MILIARDARULUI ELON MUSK CÂTE MAȘINI A VÂNDUT ÎN EUROPA: DACĂ MUSK FĂCEA…

5 zile ago

Invitație, EUGEN ALUPOPANU | ,,THERE IS A LANDSCAPE IN MY HEAD’’

Dragi iubitori ai artelor, stimați colegi, avem bucuria de a vă invita la vernisajul expoziției…

o săptămână ago

Heraclit din Efes și învățătura sa

Pr. Mănescu Cătălin Vasile Viața și gândirea lui Heraclit Heraclit s-a născut în Efes (Asia…

o săptămână ago

Marșul pentru Viață – Sâmbătă, 29 martie 2025. Comunicat de presă

Sâmbătă, 29 martie 2025, în cadrul și la finalul campaniei „Luna pentru viață 2025”, va…

2 săptămâni ago