VIDEO | A fost sfințită Biserica Martirilor și Mărturisitorilor din Temnițele Comuniste de la Târgu Ocna

Sâmbătă, 14 mai 2022, a fost sfințită Biserica Martirilor și Mărturisitorilor din Temnițele Comuniste de la Târgu Ocna. La Școala Națională de Pregătire a Agenților de Penitenciare din Târgu Ocna au început vineri manifestările dedicate sfințirii Bisericii „Martirilor și Mărturisitorilor din închisorile comuniste”, informează Buciumul.

Sâmbătă, cinci ierarhi au sfințit Biserica „Martirilor și Mărturisitorilor din închisorile comuniste”: Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Aradului.

Această biserică este prima din spaţiul penitenciar românesc închinată Sfinţilor Martiri Români și Mărturisitorilor din închisorile comuniste, transmite Buciumul.

Sâmbătă, 14 mai, a fost Ziua Națională de Cinstire a Martirilor din temnițele comuniste, conform Legii nr. 127/2017.

Constantinescu-Motru Ioan

Analist politic și ziarist

Leave a Comment

Recent Posts

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în Dobrogea

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…

3 ore ago

27 Noiembrie 1919 – Organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad, ce are denumirea de IME (Iredentista Magyar Egyesulet)

La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…

5 ore ago

Un an de represiune (2). TÂNCĂBEȘTI. O tradiție memorială inofensivă de 30 de ani. Documente inedite din ultimele 3 decenii

NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…

24 de ore ago

Un an de represiune (1). TÂNCĂBEȘTI. Pe marginea unei diversiuni politico-mediatice cu implicații judiciare

de Florin Dobrescu Se împlinește un an de la un imens scandal mediatic și politic, cu…

2 zile ago

Organizația Municipală Brad a Partidului Glasul Neamului, o nouă flacără a demnității românești în inima Hunedoarei

Într-o vreme în care România are nevoie mai mult ca oricând de vocea limpede a…

2 zile ago