La 1 Noiembrie 1948 s-a înființat Școala de Instruire Interarme a Forțelor Terestre ,,Mihai Viteazul”, Foto: facebook / Școala de Instruire Interarme a Forțelor Terestre "Mihai Viteazul"
Tocmai în ziua când Mihai Viteazul intra la 1 noiembrie 1599 în cetatea de la Alba Iulia, desăvârșind unirea dintre Transilvania și Țara Românească, la 349 de ani distanță, la 1 Noiembrie 1948 s-a înființat Școala de Instruire Interarme a Forțelor Terestre ,,Mihai Viteazul”, școală care poartă numele marelui voievod muntean.
“Astăzi, 1 Noiembrie 2023, Școala de Instruire Interarme a Forțelor Terestre ,,Mihai Viteazul”, purtătoarea valorilor și tradițiilor militare și cultural educative ale Școlii de Ofițeri de Tancuri, înființată la 01 Noiembrie 1948, în Garnizoana Sibiu și redislocată în anul 1949 în actuala locație, aniversează 75 de ani de existență.
Cu acest prilej, în prezența domnului General Daniel PETRESCU, şeful Statului Major al Apărării a avut loc o ceremonie militară pe platoul instituției.
În zi de sărbătoare, adresăm un gând bun tuturor celor care, de-a lungul activității lor, au făcut ca aceasta instituție să fie privită cu respect și admirație.
La mulți ani întregului personal și mult succes în realizarea obiectivelor propuse!”, se arată într-un comunicat postat pe pagina de facebook Școala de Instruire Interarme a Forțelor Terestre “Mihai Viteazul”
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…
Foto: Reconstituire făcută cu AI În istoria zbuciumată a românilor din Transilvania, anii celui de-Al…
În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…
8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…
4 IUNIE 1942 – PIRU. O MĂRTURIE DESPRE DEMNITATEA ROMÂNILOR ÎN VREMURI DE ÎNCERCARE Istoria…
Leave a Comment