Știri

Școala Brâncovenească te invită luni, 3 Iunie, Casa de Cultură la conferința “Riscuri pentru sănătatea mintală la nouă generație”

  • “Aceasta este drama cea mare a copilului sau a tânărului culturii mediatice: discrepanţa uriaşă dintre pretenţiile sau drepturile pe care televiziunea l-a învăţat să şi le revendice şi capacităţile mentale, disponibilităţile emoţionale, afective şi abilităţile practice pe care tot televiziunea i le-a modelat.”

VIRGILIU GHEORGHE este biofizician, doctor în bioetică, autor al volumelor de știință ‘Efectele televiziunii asupra minții umane’ (4 vol.), ‘Pornografia – Maladia secolului XXI’, ‘Știința și războiul sfârșitului lumii’, ‘Efectele micului ecran asupra minții copilului’ etc

Fiind foarte preocupat de studierea efectelor pe care presiunea tehnologiei și a media le exercită asupra omului contemporan, el face cunoscute riscurile pe care acestea le comportă pentru sănătatea mintală a oamenilor, pentru succesul școlar și profesional al tinerilor noii generații, pentru viața familiilor din societatea româneasca. În cărțile și conferințele sale încearcă totodată să ofere soluții practice la problemele constatate.


Pentru o presă independentă, fără cenzură, sprijiniți-ne cu o donație. Vă mulțumim!

MAGAZIN CRITIC – ziar online cultural, conservator. Nihil Sine Deo

Constantinescu-Motru Ioan

Analist politic și ziarist

Leave a Comment

Recent Posts

7 August 1970 – La Iași s-a inaugurat “Casa Dosoftei”, care adăpostește secția de literatură veche a Muzeului Literaturii din Iași

7 august 1970 – Redescoperirea rădăcinilor culturii românești prin inaugurarea „Casei Dosoftei” la Iași La…

11 ore ago

6 august 1849 – Martirii de la Buteni – Jertfa românilor împotriva barbariei revoluției maghiare

6 August 1849- La Buteni, în comitatul Arad, 8 (opt) români sunt uciși pentru că s-au…

o zi ago

3 August 1919 – Intrarea Armatei Române în Timișoara: un pas decisiv spre România reîntregită

La 3 august 1919, istoria Banatului și a întregii Românii Mari a cunoscut un moment…

4 zile ago

3 August 1929 – S-a creat “Regia autonomă a poștelor, telegrafelor și telefoanelor” (PTT)

3 August 1929 – Nașterea Regiei Autonome PTT, piatra de temelie a comunicațiilor moderne românești…

4 zile ago

2 August 1414 –  Alexandru cel Bun își asociază fiul la domnia Moldovei, pe Iliaș

2 August 1414 – Alexandru cel Bun își asociază fiul la domnie (Moldova).Domnitorul Alexandru cel…

5 zile ago