Știri

SALVATORUL montan care n-a mai putut fi salvat. Mesaj impresionant pentru ION NEGREA!

by Aura Stoenescu

Unul dintre cei mai experimentați salvatori montani din România, Ion Negrea, a încetat prematur din viață, la 57 de ani. El a căzut, săptămâna trecută, de pe cabana pe care o avea la Rânca și, deși inițial nu părea atât de grav, medicii n-au reușit să-l mai țină în viață decât câteva zile. Sabin Cornoiu, directorul Salvamont Gorj, președinte Salvamont România și bunul său coleg și prieten, a postat un mesaj impresionant pe Facebook, în care surprinde momente din viața de salvator pasionat pe care a dus-o.

„Rămas bun Ion Negrea, un adevărat salvator, un adevarat camarad și prieten pe care am avut onoarea să îl am alături aproape 30 de ani și în sute de acțiuni de salvare .

A fost unul dintre cei mai compleți salvatori, salvator montan, salvator speolog, salvator acvatic, scafandru de salvare din ape libere și din mediul subteran acvatic, specializat salvator din mediul urban și industrial la Paris în 1998- unul dintre primii salvatori de acest gen din România, dar peste toate astea a fost un camarad de excepție, un salvator profesionist în cel mai vocațional sens al cuvântului, reușind să îmbine perfect viața de familie cu greutățile acestei profesii. (…)” – integral pe verticalonline.ro.

admin.RB

0758 01 01 01

Leave a Comment

Recent Posts

19 august 1316 – Ziua în care Clujul a devenit oraș scos din posesiunea Episcopiei Catolice de Alba Iulia

În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…

15 ore ago

„Atacul Cămășilor Albe” – Epopee de curaj în ziua de 19 august 1917

Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…

18 ore ago

18 august 1906 – Un preot român în lanțuri pentru tricolor, cazul Traian Gașpar din Hezeriș

În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…

o zi ago

17 August 1916 – “Nu mai sunt Carpații!”. Asta exclama Octavian Goga la intrarea României în război

17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…

2 zile ago

Flăcările urii peste Năsăud – Martiriul românilor ardeleni la 17 august 1849

Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…

3 zile ago

Cheţani, 16 august 1848 – Când dreptatea țăranilor români a fost înăbușită în sânge și lanțuri

Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…

3 zile ago