Știri

Praf în ochii românilor? 240 de posturi urmează a fi desfiinţate la Camera Deputaților

În urma deciziei de redimensionare a aparatului bugetar, asumată de Coaliţia PSD-PNL-UDMR-Minorităţi naţionale, conducerea Camerei Deputaţilor, împreună cu aparatul de specialitate, a demarat o analiză a organigramei instituţiei.

În urma acestui proces, au fost identificate 240 de posturi ce urmează a fi desfiinţate, după cum urmează:

  • Departamentul legislativ şi al Secretariatului tehnic – (Cancelaria preşedintelui, cabinete membri ai Biroului permanent, cabinete preşedinţi de comisii, aparat de lucru comisii) – 71 posturi;
  • Cabinet secretar general, cabinete secretari generali adjuncţi – 17 posturi;Secretar general adjunct – 1 post;
  • Direcţia de comunicare, Direcţia pentru promovarea activităţii parlamentare, Direcţia informatică – 15 posturi;
  • Departamentul economic şi cel de resurse umane -14 posturi;
  • Direcţia de control şi Serviciul audit – 8 posturi;
  • Direcţia studii parlamentare şi Direcţia afaceri externe şi protocol -13 posturi;
  • Departamentul transporturi şi administrativ, Centrul de dezvoltare tehnologică – 45 posturi;
  • Direcţia de afaceri interne, Direcţia tehnic operativă şi Direcţia achiziţii publice – 19 posturi;
  • Centrul internaţional de conferinţe – 37 posturi.
Praf în ochii românilor? 240 de posturi urmează a fi desfiinţate la Camera Deputaților

Propunerea pentru noua organigramă va fi supusă, miercuri, 29 ianuarie, aprobării Biroului permanent, apoi va fi prezentată în plenul Camerei Deputaţilor spre adoptare.Întregul demers va respecta legislaţia în vigoare privind dialogul social.

Au avut loc discuţii cu reprezentanţii sindicatelor şi a fost reiterat faptul că vor fi respectate prevederile legale în materie de concedieri colective.Cele 35 de milioane de lei economisite anual din anvelopa salarială vor fi însoţite de economii generate de eficientizarea cheltuielilor de regie ale instituţiei.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

4 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

5 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

7 zile ago