28 septembrie 1882 – Nașterea lui Vasile Pârvan, cel care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională
La 28 septembrie 1882 se năștea la Huruiești în județul Bacău, Vasile Pârvan, istoric, arheolog, epigrafist și eseist român, membru titular (din 1913) al Academiei Române.Astăzi ne plecăm frunțile în fața memoriei unuia dintre cei mai mari ctitori ai științei și culturii românești, Vasile Pârvan, fiu al satului Huruiești din Bacău, care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională.
Prin spiritul său neobosit și printr-o viziune istorică de o claritate rar întâlnită, Pârvan a așezat temelia cercetărilor arheologice moderne din România. El a scos la lumină, cu trudă și cu credință, urmele vechimii neamului nostru, demonstrând lumii că românii nu sunt un popor fără rădăcini, ci unul care își trage seva dintr-o istorie multimilenară, de la cultura Cucuteni și până la civilizația daco-romană.
Opera sa monumentală, „Getica”, rămâne o carte de temelie, în care a dat glas istoriei străbunilor noștri, lăsându-ne nu doar un studiu științific, ci și un testament patriotic. Vasile Pârvan a fost nu doar savant, ci și luptător pentru demnitatea trecutului nostru, un constructor de instituții (precum Muzeul Național de Antichități sau Universitatea din Cluj), un adevărat luminător al generațiilor viitoare.
Astăzi, pomenindu-l pe Vasile Pârvan, ne amintim că a iubi țara înseamnă a-i cunoaște istoria, a o apăra cu argumente și a o purta cu mândrie în fața lumii.
El ne-a arătat că arheologia nu e doar știință, ci și patriotism în cea mai curată formă.
Glorie eternă memoriei sale!
Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…
În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…
de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…
Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…
La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…
NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…
Leave a Comment