In varsta de 61 de ani, Gheorghe Stefan, alias Pinalti, a facut infarct in inchisoare, acolo unde se afla de aproape trei luni, fiind acuzat de evaziune fiscala in “Dosarul Microsoft” . In doar cateva zile, fostul primar de Piatra Neamt a slabit 12 kilograme.
“Nu prea mananca, nu suporta conditiile. El a fost mereu obsedat de curatenie, i-a placut sa aiba spatiu. Nu suporta sa imparta celula, nu suporta sa stea inchis, ii este groaza de ce vede in inchisoare. Nu reuseste sa se obisnuiasca, sa se mobilizeze. A dat jos aproximativ 12 kilograme, a ajuns de nerecunoscut. Ia medicamente pentru inima si pentru tensiune in fiecare zi”, a declarat un apropiat al afaceristului, pentru CANCAN.ro.
Update: Politia Capitalei dezminte: Gheorghe Stefan nu a facut infarct
Politia Capitalei a dezmintit aseara informatia potrivit careia primarul municipiului Piatra Neamt ar fi facut infarct in inchisoare. Potrivit purtatorului de cuvant Bogdan Ghebaur, informatia aparuta in presa nu se confirma.

Sursa:
[1] stiripesurse.ro [2] ziarulceahlaul.ro- 18 Iunie 1942 – La Baia Mare ceferistul Bontoș Mihai a fost invitat de primarul orașului să-și maghiarizeze numele. A refuzat - 18 iunie 2025
- 17 Iunie 1910 – Primul zbor al lui Aurel Vlaicu pe Dealul Cotrocenilor - 17 iunie 2025
- 15 iunie 1863 – Mitroplitul român greco-catolic Alexandru Sterca Şuluţiu refuza 𝐨𝐟𝐞𝐫𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜𝐞 𝐦𝐚𝐠𝐡𝐢𝐚𝐫𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐜𝐨𝐧𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐧𝐞𝐚𝐮 𝐥𝐮𝐩𝐭𝐞𝐢 𝐧𝐚ț𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐞 - 15 iunie 2025