Răscrucea: DE CE LIPSESTE RUSIA DIN TEORIILE CONSPIRATIONISTE?

Nota noastra: Iata ca la multitudinea de diverse teorii ale conspiratiei se mai adauga inca unele pe care le-au emis cei de la Răscrucea intr-un editorial recent.

Serviciile secrete americane i-au antrenat pe talibani si au creat organizatia Al-Qaida, cu obiectivul initial de a lupta impotriva militarilor rusi din Afganistan.
Osama bin Laden a fost agent american si CIA a stiut intotdeauna unde se afla. El, de fapt, nici nu a fost omorat, ci dus intr- o locatie secreta, unde duce o viata de nabab.

Atentatele de la 11 septembrie 2001 nu au fost comise de islamisti. Turnurile Gemene din New York nu s-au prabusit dupa impactul cu doua avioane de pasageri, ci a fost vorba de o implozie. Salariatii evrei care lucrau in firmele cu sediile in Turnurile Gemene nu au venit la lucru pe 11 septembrie 2001 pentru ca stiau ce urmeaza sa se intample.
Atentatele din 2001, soldate cu peste 3000 de morti, au fost puse la cale de evreii americani pentru a crea o psihoza de frica si pentru a pune mana pe petrolul arab.

Mai recent, organizatia Statul Islamic nu este opera jihadistilor. SI este creat tot de americani, pentru a-l da jos de la putere pe Bashar al-Assad. Pe cale de consecinta, atentatele de la redactia revistei Charlie Hebdo si de la supermarketul evreiesc de la Paris au fost regizate de americani, pentru a le arata pisica arogantilor francezi.
Regimul de la Kiev nu lupta pentru pastrarea independentei Ucrainei. El este alcatuit din papusari dirijati de Occident, cu singurul obiectiv real de a pune tara pe tava Vestului.

Toate aceste teorii sunt foarte atractive, dar sufera de un mare defect. Nicaieri nu e vorba de Rusia. Oare de ce?

Rusia sprijina maghiarii extremisti si iredentisti

Sursa:

[1] Răscrucea

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Călători între cer și înapoi

Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…

5 zile ago

Partidul Glasul Neamului sărbătorește Ziua Națională a României la Galați, în fața Monumentului Eroilor (1916-1918)

În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…

5 zile ago

Comunicat. În legătură cu distrugerea troiței de la Tâncăbești

de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…

7 zile ago

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în Dobrogea

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…

o săptămână ago

27 Noiembrie 1919 – Organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad, ce are denumirea de IME (Iredentista Magyar Egyesulet)

La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…

o săptămână ago

Un an de represiune (2). TÂNCĂBEȘTI. O tradiție memorială inofensivă de 30 de ani. Documente inedite din ultimele 3 decenii

NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…

o săptămână ago