E aproape ilegal de imoral ca un tip cu 68 de dosare penale sa numeasca capii justitiei romanesti

Cum este posibil ca un individ cu 68 de dosare penale sa-si numeasca in Romania in functii importante din conducerea intregii justitii romanesti oameni care sa-i apere fundul penal? Cum dracu’ sa nu prospere mafia in Romania daca isi poate numi oameni peste tot in aparatul de stat si prin toate institutiile de forta si anticoruptie? Va amintiti de situatia vilei din Mihaileanu cand Traian Basescu a spus ca este o situatie imorala dar nu ilegala?

E aproape ilegal de imoral ca un tip cu 68 de dosare penale sa numeasca capii justitiei romanesti

Ei bine, chiar basist sa fi fost si tot iti venea sa arunci cu oua clocite dupa un asemenea individ care poate dovedi o asemenea marlanie si nesimtire. De cardasia oamenilor din justitie cu mafia basista se ocupa totusi cineva? Nu ar trebui cumva anchetati toti cei din justitie care l-au protejat pe Basescu?

Din cate tinem minte, ajutarea si tainuirea faptelor penale ale unui infractor constituie o infractiune penala care inca este si trebuie numaidecat pedepsita in Romania. Cate nenorociri s-au intamplat in ultimii zece ani si se puteau evita sau nu ar fi fost posibile daca cei numiti de Basescu in justitie si-ar fi facut cu adevarat treaba pentru care au fost numiti?

De ce o serie de dosare penale care au fost instrumentate de oameni din justitie numiti de Traian Basescu au zacut atata amar de vreme in sertarele institutiilor fara ca acestia sa-si fi indeplinit obligatiile profesionale? S-a extins cumva inchipuita imunitate a lui Basescu la toata mafia basista care este descoperita acum putin cate putin, insa care a fost lasata in voie zece ani sa fure zeci de miliarde de euro?

Noua, complicitatea si cardasia oamenilor din justitite cu mafia basista ni se pare de o gravitate mult mai mare decat actele de coruptie in sine ale mafiei politice! Cum se poate ca dosarele de coruptie ale lui Basescu si ale mafiei sale basiste sa fie acum redeschise pe banda rulanta?

Sursa: Glasul.info

E aproape ilegal de imoral ca un tip cu 68 de dosare penale sa numeasca capii justitiei romanesti

 

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

18 Aprilie 1942 – Comuna Viile Sătmarului. Refugiatul Pop Vasile spânzurat de subsuori, timp de 5 zile, și zilnic stropit cu apă rece

La data de 18 aprilie 1942 în comuna Viile Sătmarului s-a petrecut încă un eveniment…

o zi ago

17 Aprilie 1906, Birchiș – Sătenii nu vor să voteze candidatul ungur. Jandarmii maghiari deschid focul asupra mulţimii

La 17 aprilie 1916 în Birchiș, Caraș Severin, sătenii nu vor să voteze candidatul ungur.…

2 zile ago

Student român discriminat la Oradea pentru că purta la gât un medalion cu lupul dacic

”O țară de oi merită un guvern de lupi?” (Edward R. Murrow) Suntem un popor…

o săptămână ago

Justiția apără libertatea presei: ISJ Mehedinți obligat să acorde acreditare jurnalistică publicației independente eParadigme

Tribunalul Mehedinți a decis că refuzul Inspectoratului Școlar Județean Mehedinți de a acorda acreditare jurnalistică…

o săptămână ago

9 Aprilie 1942 – Horthyștii unguri i-au înjugat pe premilitarii români la grapă și au grăpat cu ei 4 jugăre

O situație cu adevărat inumană este relatată într-una dintre lucrările istoricului român Vasile Lechințan: în…

o săptămână ago

Anamaria GAVRILĂ: „Toți cei care sunt împotriva sistemului sunt cenzurați.Conturile lor sunt închise. Postările dispar”

Deputatul Anamaria Gavrilă reacționează printr-o scrisoare deschisă către TikTok și Facebook: Vrem transparență! "Toți cei…

2 săptămâni ago