PENTRU UCIGASII MEMORIEI ROMANESTI CER INSTITUIREA PEDEPSEI CU MOARTEA!, foto: magazincritic.ro
Când cineva vrea să-ți taie capul, ridici parul și lovești! La o execuție publică răspunzi cu forță și cu măsuri extrem de dure, dar nu violente. În cazul distrugerii Complexului Energetic Oltenia, “parul” este “Marșul Gorjenilor”, Târgu Jiu – București, pe jos, și la care să participe toate partidele politice din Gorj. Nici un politician din țară nu și-a apărat și promovat județul, toți au vândut județele României intereselor străine și propriilor interese.
Domnilor politicieni, ieșiți în stradă, apărați poporul și valorile materiale și spirituale, faceți zid în fața ucigașilor României! Pentru simbolurile noastre naționale s-a murit în pușcării și s-au sacrificat generații de români. Veniți politicieni la “Marșul Gorjenilor”, voi merge și eu pe jos și voi denunța disprețul Președintelui și al Guvernului față de soarta Gorjului.
Acest Marș este o lecție națională de onoare și demnitate, este o lecție publică de atitudine și moralitate. Să nu vă întrebați ce mâncăm pe drum sau unde dormim, unde ne spălăm sau unde ne odihnim. Grija și responsabilitatea noastră este salvarea Complexului Energetic Oltenia, la idei mari trebuie și mari sacrificii. Nu avem voie să ne întoarcem înfrânți din “Marșul Gorjenilor”, nu există scuză, eșecul ar fi o crimă împotriva Gorjului!
Laurian Stănchescu, scriitor și jurnalist român.
Foto: magazincritic.ro
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…
Foto: Reconstituire făcută cu AI În istoria zbuciumată a românilor din Transilvania, anii celui de-Al…
În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…
8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…
4 IUNIE 1942 – PIRU. O MĂRTURIE DESPRE DEMNITATEA ROMÂNILOR ÎN VREMURI DE ÎNCERCARE Istoria…
Leave a Comment