Consilierii UDMR din Carei blocheaza organizarea Festivalului romanesc "Zilele Iancului", Foto: www.facebook.com/Buletin-de-Carei-737726976269392/
Consilierii UDMR din Carei blocheaza organizarea Festivalului romanesc “Zilele Iancului”, aflat acum la cea de-a XVII-a editie.
Proiectul privind organizarea unui festival romanesc aflat deja la cea de-a XVII-a sa editie si care ar trebui sa aiba loc pe 21 august 2016, nu este pe placul consilierilor UDMR din Carei. Festivalul traditional “Zilele Iancului” are loc in prima duminica de dupa sarbatoarea Adormirii Sfintei Maria.
Daca in mod obisnuit pana la acest moment orice proiect de hotarare initiat de primar putea fi introdus fara nici o problema pe ordinea de zi cu doua minute inainte de sedinta, de aceasta data presedintele de sedinta a cerut consilierilor sa voteze pentru ca proiectul legat de organizarea Festivalului romanesc “Zilele Iancului” sa fie introdus pe ordinea de zi.
Consilierii UDMR Carei se folosesc de pozitia lor majoritara din Consiliul Local pentru a bloca initiativele romanesti, incalcand flagrant drepturile etnicilor romani. Masura aceasta de a bloca organizarea festivalului romanesc se inscrie intr-o larga serie de masuri si actiuni antiromanesti ale membrilor UDMR Carei, printre care si refuzarea amplasarii unui bust al poetului Mihai Eminescu in Carei.
Foto: buletindecarei.ro
În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…
Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…
În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…
17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…
Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…
Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…
Leave a Comment