Protest

Regizorul Constantin Vaeni despre proteste: “O masa amorfa de figuranti care habar n-au in ce film fac ei figuratie, nici cine sunt”

Regizorul Constantin Vaeni despre proteste: “O masa amorfa de figuranti care habar n-au in ce film fac ei figuratie, nici cine sunt“. Toti cei care am urmarit cu atentie evenimentele din ultimele doua saptamani legate de protestele din strada din Piata Victoriei, am putut observa ca masele de oameni erau convinse sa ia parte la diferite coregrafii, existand asadar “acei” cineva care le dadeau comenzile ba sa strige in cor anumite slogane, ba sa aprinda la modul sincron telefoanele, cum sa stea asezati, totul culminand in seara treacuta cu formarea unui urias tricolor uman.

Regizorul Constantin Vaeni, care de-a lungul carierei sale a realizat filme memorabile precum “Buzduganul cu trei peceți”, “Drumeț în calea lupilor”, “Zidul” sau “Ancheta”, a facut un comentariu deosebit de acid cu privire la ceea s-a intamplat in strada in ultimele doua saptamani, atat in capitala Romaniei cat si in multe alte orase mari din tara.

Regizorul Constantin Vaeni despre proteste: “O masa amorfa de figuranti care habar n-au in ce film fac ei figuratie, nici cine sunt”

“Cum adica : Johannis isi “pregateste” cel de-al doilea mandat ?.. Care “mandat”..
– de la cine l-ar lua ?.. cine sa i-l dea ?!..- fiindca e a nu stiu cata oara auzim cum.. pe la tot felul de emisiuni tv.- d’astea in care se mesteca vidanje intregi de vorbe, se mesteca, mai nou, si idiotenia asta ! – probabil ca de dragul.. conversatiei !..
Ce fel de “mandat” ?..- poate.. “de aducere” – desi asta, “de aducere”, ar fi trebuit sa fie deja.. in curs !.. Da’ si chiar daca asta ar fi in capul plavanului.. si-al unora dintre puzderia de chelnerii si de lustragii care roiesc prin preajma lui,.. pai da – mai servitorilor ! -.. la viitoarele alegeri prezidentiale,.. adica, hat !.. peste doi ani,.. va-nchipuiti ca vor vota numai astia cu “luminitele” in maini, de prin p.ta Victoriei, sau de pe unde-or mai bate ei strazile.. pentru “un viitor luminos” al Romaniei ?!
Asa va inchipuiti voi, toti cei care “dezbateti” aceasta.. < ipoteza > bezmetica ?..
Pai si-atunci ce-ar trebui sa intelegeaga lumea.. si “sa accepte” ?.. – ca pentru
“un al doilea mandat” al unuia.. Johannis,.. din Sibiu -pe dreapta,.. o intreaga tara trebuie sa se lase impinsa in.. dezmat stradal,.. in balamuc social si politic,.. si intr-un tambalau inept,.. intretinut de o masa amorfa de figuranti.. care habar n-au in ce film fac ei figuratie, nici cine sunt : “scenaristul, regizorul si producatorul” filmului cu pricina, desi n-or fi ei chiar toti doar “figuranti de rand” – sunt si o intreaga sleahta de samsari de figuranti, care-i aduna.. – “convocandu-i la filmare” si manandu-i din spate, ca la “defilare”, prin fata camerelor televiziunilor.. ca turmele de oi la pascut, ori la tuns ?!..- behaind “Imnul national” si fluturand – in mod nerusinat si.. aiurea.. – Tricolorul Romaniei, de ca si cum ei “ar fi” Romania ?!..- alaturi de.. culmea !.. steaguri d-ale .. UE,.. SUA , Canadei si dracu mai stie de-ale cui ?!..
Asta ce-o mai fi ?!..
Oare cine-ar mai avea, be fapt, nevoie de “ober-figurantul”.. Johannis.. si de ce ?!.. penru inca un “mandat” ?!..
Romania ?!..

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

2 zile ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

o săptămână ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago