Știri

La Râmnicu Vâlcea, fiecare tigara aruncata pe jos va aduce o amenda de 2.500 de lei

La Râmnicu Vâlcea, fiecare tigara aruncata pe jos va aduce o amenda de 2.500 de lei. Pe parcursul doar a unei saptamani, politistii locali din localitate au dat deja noua astfel de amenzi.

Depasite de foarte mult timp de problema cetatenilor certati cu bunul simt care isi arunca tigarile dupa ce fumeaza prin toata localitatea, autoritatile locale au declarat razboi acestui flagel, luand decizia ca localnicii care vor fi depistati ca arunca gunoaie pe jos sa plateasca o amenda de 2.500 de lei.

Autoritatile locale din Râmnicu Vâlcea au pornit de la ideea ca daca amenzile vor fi suficient de usturatoare pentru buzunarele celor certati cu bunul simt, poate ca frica de amenzi ii va face sa-si schimbe comportamentul necivic.

La Râmnicu Vâlcea, fiecare tigara aruncata pe jos va aduce o amenda de 2.500 de lei

“Am dat în jur la 9 sancţiuni contravenţionale, cred că avem 30-40 avertismente într-o săptămână jumate”, spune Rândunel Bădescu – director Poliţia Locală Râmnicu Vâlcea”, potrivit digi24.ro

Locuitorii din Râmnicu Vâlcea spun ca amenzile sunt binevenite, autoritatile asteptandu-se la un impact major care sa nu mai saboteze eforturile facute de catre administratia locala privind pastrarea ordinii si curateniei din localitate.

Nota noastra: Daca metoda implementata de catre autoritatile locale de la Râmnicu Vâlcea va avea succesul scontat, nu vedem de ce nu aceasta metoda sa fie adoptata de fiecare oras din Romania, pentru ca intr-adevar este nevoie de a se intreprinde ceva si la noi impotriva acestui tip de comportament al unora dintre cetateni. 

Glasul.info

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

14 ore ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

3 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

o săptămână ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

o săptămână ago