Mihai Tirnoveanu

Un pachet cu o mare încărcătură simbolică: o Icoană și un Steag Tricolor de la Țebea pentru Vârghiș, jud.Covasna

Un pachet cu o mare încărcătură simbolică: o Icoană și un Steag Tricolor de la Țebea pentru Vârghiș, jud.Covasna. 

O Icoană și un Steag Tricolor de la Țebea pentru Vârghiș, jud.Covasna.

Trei tineri din Deva, Irina MotocToporan Ioan Daniel si Fachin Radu ne-au trimis la Brașov pentru acțiunea de la Vârghiș din 22 octombrie un pachet cu o mare încărcătură simbolică.

Au înfășurat într-un steag tricolor mare care a stat o zi si o noapte pe mormântul Crăișorului, o icoană din biserica ortodoxă de la Țebea și cărți de Mihai Eminescu, Ion Creangă și George Coșbuc.

Toate acestea vor ajunge în casele ultimilor români din Vârghiș iar cărțile împreună cu alte cadouri, singurului copil român din sat, nepoata clopotarului, care va primi în dar și un costum național.

Un pachet cu o mare încărcătură simbolică: o Icoană și un Steag Tricolor de la Țebea pentru Vârghiș, jud.Covasna

Consider că atâta vreme cât mai există astfel de oameni care își sacrifică din timpul si bugetul propriu resurse pentru a-și exprima dragostea si solidaritatea față de românii din Covasna si Harghita, întreaga Românie are viitor, în pofida tuturor forțelor antinaționale ce-și exercită puterea împotriva spațiul identitar românesc.

Vă mulțumesc din suflet dragi prieteni, gândurile si faptele voastre decid destinul acestei țări. Nu uitați asta.

Doamne ajută!

Autor: Mihai Tîrnoveanu 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

10 Iulie 1773 – Raportul împăratului Iosif al II-lea menționa că multe familii de români au emigrat în Moldova sau Țara Românească

Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…

17 ore ago

10 Iulie 1667 – document scris în limba maghiară veche care menționa că pe teritoriul Austriei de azi locuiau valahi

Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…

22 de ore ago

10 Iulie 1466 – Încep lucrările la Mănăstirea Putna, ctitorie a lui Ştefan cel Mare

La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…

o zi ago

9 Iulie 1907 – Era doar o femeie simplă, cu panglică-n păr. Dar era destul ca să cutremure frica imperiului

Incidentul petrecut la Brad, în 9 iulie 1907, în zi de târg, este o altă…

2 zile ago

9 Iulie 1910 – Prigonirea tricolorului românesc la Orăștie de către jandarmii unguri

Ceea ce s-a petrecut la Orăștie, în 9 iulie 1910, este un exemplu grăitor al…

2 zile ago