Știri

Lumea Justitiei va formula o plangere la CNCD impotriva lui Iohannis si Kovesi pentru discriminare

Lumea Justitiei va formula o plangere la CNCD impotriva lui Iohannis si Kovesi pentru discriminare

Publicatia Lumea Justitiei (luju.ro) va depune in curand o plangere la CNCD impotriva presedintelui Klaus Iohannis si  a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, pentru discriminarea unei anumite categorii de cetateni ai Romaniei.

Redactia Lumea Justitiei a initiat o petitie ce va fi depusa luni la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.Pentru aplicarea etichetelor de „penali” si „inculpati” celor care au sesizat coruptia din DNA:

„Jurisprudenta CNCD pentru sanctionarea unei persoane care a creat un cadru ostil, intimidant si ofensiv asupra unor persoane cu orientare homosexuala e deplin aplicabila in acest caz in care un efect similar s-a creat impotriva celor aflati in proceduri judiciare”, scrie luju.ro.

Potrivit Lumea Justitiei, in situatia in care Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii va stabili ca faptele reclamate ale celor doi constituie “fapte de discriminare impotriva categoriei de persoane aflate in proceduri judiciare””, acestia pot fi sanctionati de la avertisment pana la amenda contraventionala in cuantum de 100.000 lei.

“Potrivit art. 15 din OUG 137/2000: “Constituie contraventie, conform prezentei ordonante, daca fapta nu intra sub incidenta legii penale, orice comportament manifestat in public, avand caracter de propaganda nationalist sovina, de instigare la ura rasiala sau nationala, ori acel comportament care are ca scop sau vizeaza atingerea demnitatii ori crearea unei atmosfere de intimidare, ostile, degradante, umilitoare sau ofensatoare, indreptat impotriva unei persoane, unui grup de persoane sau unei comunitati si legat de apartenenta acestora la o anumita rasa, nationalitate, etnie, religie, categorie sociala sau la o categorie defavorizata ori de convingerile, sexul sau orientarea sexuala a acestuia.””

Cei de la luju.ro isi incheie petitia cu urmatoarea concluzie:

“Va rugam sa constatati savarsirea faptelor discriminatorii semnalate si sa dispuneti sanctiunile prevazute de lege impotriva Presedintelui Romaniei si procurorului sef al DNA. Masura sanctionarii unui asemenea comportament este necesara intr-o societate democratica intrucat apararea dreptului la demnitatea umana a persoanelor cercetate penal si respectarea prezumtiei de nevinovatie sunt valori esentiale aparate de Conventia Europeana a Drepturilor Omului si legislatia Romaniei. “

Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

22 Octombrie 1940 – Ziua alungării preotului român Simion Mogoș din Ojdula. O rană adâncă în sufletul românesc al Ardealului

În toamna întunecată a anului 1940, odată cu impunerea rușinosului Dictat de la Viena, Ardealul…

o zi ago

16 Octombrie 1897 – Ziua când a fi român și a nu-ți ascunde dragostea de țară însemna “agitație” împotriva statului

16 Octombrie 1897, Ziua în care “agitația” a însemnat iubire de neam La 16 octombrie…

6 zile ago

Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam și Țară”

COMUNICAT DE PRESĂ 0011/IS/PGN/17.10.2025 Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam…

6 zile ago

Vasile Slabu: “Acum suntem generația morții pentru că cei de la putere nu ne mai vor!”

Suntem într-o situație extremă în țară și poporul român este distrus din toate punctele de…

7 zile ago

Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru”

Comunicat de presă Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru” Partidul Glasul…

7 zile ago