Categories: Știri

Sorina Matei despre ultima ieșire a președintelui: “Nu înţelege absolut nimic”

Sorina Matei despre ultima ieșire a președintelui: “Nu înţelege absolut nimic”

În legătură cu ultimele declarații publice ale președintelui Klaus Iohannis, jurnalista Sorina Matei este extrem de critică, afirmând că acesta “e lemn Tănase” și că “nu înţelege absolut nimic”.

“Mie îmi e clar. Omul e lemn Tănase. Nu înţelege absolut nimic. Ceea ce şi recunoaşte. E o varză abisală în mintea lui. Nu ştie ce să facă, cum să facă, cum să iasă din situaţie, deşi nu poate ieşi, şi o lălăie.

Întâi zice de ANCOM/nicio legătură, apoi cu independenţa pe care nu o găseşte deşi e explicată pe 72 de pagini, apoi lupta anticorupţie/ de care nu scrie nimic ca nu are treabă CCR, apoi cu ceva cu atribuţii MJ/ care sunt în Constituţie, ulterior cu nu ştiu ce dezbatere publică pe care să o facă alţii?, apoi el?, nu-i convine ce scrie în Constituţie/dar nu o poate schimba, apoi cu mitingul “mediocru”/de câteva sute de mii de oameni, cu infractorul/Livache şi că el veghează prin încălcare.

Şi l-a băgat şi pe Ludovic al XIV-lea după 363 de ani. L’Etat, c’est moi/Statul sunt eu.

Să nu vă mire că omul nu înţelege nimic când vine vorba de aplicarea unor decizii definitive în Justiţie. Şi în 2015 a zis la fel când a pierdut casa definitiv în Justiţie: “Această soluţie, după părerea mea, nu este bună, mă nemulţumeşte”. De parcă somebody gives a f**k.

Omul crede cumva că dacă e preşedinte al României sau oricine altcineva, că dacă-s casele lui sau ale lui Papa Pius, contează pentru cineva dacă îl nemulţumeşte sau nu.

Şi crede că dacă e preşedinte, el nu trebuie să aplice decizii definitive şi obligatorii, el chiar crede că e desupra legii. Hăul din mintea domnului preşedinte e mare şi e de demult. Şi e pe model Richard Nixon.”, a scris Sorina Matei pe facebook

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

7 ore ago

Comemorarea studenților, elevilor și luptătorilor anticomuniști arestați în noaptea de 14 spre 15 mai 1948

Liga Studenților organizează miercuri, 14 mai, de la ora 19:00, la sediul fostei Securități din…

o zi ago

Echipa noastră a publicat numărul 89 al revistei MAGAZIN CRITIC

Revista MAGAZIN CRITIC a împlinit 18 ani de apariție neîncetată. Din luna martie 2007, revista…

3 zile ago

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

2 săptămâni ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

2 săptămâni ago