Categories: Știri

Românii cu “frezoane” își vor pierde ajutoarele sociale?

Românii cu “frezoane” își vor pierde ajutoarele sociale?

Președintele Klaus Iohannis a promulgat modificările aduse Legii 416/2001 cu prvirie la venitul minim garantat acordat persoanelor vulnerabile din punct de vedere social. Potrivit acestor modificări, cei care vor refuza de acum înainte un loc de muncă oferit de către autorități, își vor pierde ajutorul social.

Prin decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea și completarea Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat (PL-x 192/10.04.2018) semnat miercuri, 18 iulie 2018 de către președintele Klaus Iohannis, ajutoarele sociale vor fi sistate în cazul refuzului unui loc de muncă.

“Refuzul unui loc de muncă oferit sau refuzul de a participa la serviciile pentru stimularea ocupării forţei de muncă şi de formare profesională oferite de agenţiile teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă atrage încetarea dreptului la ajutorul social.”

Potrivit legii, persoana poate solicita un nou drept după o perioadă de 12 luni de la data deciziei de încetare a dreptului la ajutorul social.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Discursul lui Dimitrie A. Sturdza din 8 decembrie 1893 referitor la politica de maghiarizare forțată a românilor din Transilvania

În discursul rostit de șeful Partidului Național Liberal, Dimitrie A. Sturdza, la Senat, în ziua…

o zi ago

SĂ  RESPECTĂM  CONSTITUȚIA! Apelul Partidului GLASUL NEAMULUI către Țară

Noi, Partidul Glasul Neamului, sărbătorim astăzi, 8 decembrie 2025, faptul că prin referendumul național din…

2 zile ago

5–7 Septembrie 1944, Fânațe, jud. Mureș, o rană deschisă din tragediile românești ale Ardealului de Nord

5 Decembrie 1944 - La FÂNAŢE în jud. Mureş, 5-7 septembrie 1944: grăniceri unguri alături…

4 zile ago

1 Decembrie – Ziua Națională a României este încununarea celor cinci mari uniri realizate în spațiul carpato-danubiano-pontic

1 Decembrie este Ziua Națională a României și este important să amintim și să evidențiem…

4 zile ago

Călători între cer și înapoi

Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…

o săptămână ago

Partidul Glasul Neamului sărbătorește Ziua Națională a României la Galați, în fața Monumentului Eroilor (1916-1918)

În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…

o săptămână ago