Dacă n-au reușit ruperea țării prin regionalizare în perioada cât au sfâșiat cât de tare au putut în fel și chip România în aproape toate domeniile, foștii PDL-iști se pregătesc să dea acum lovitura, șuntând împotrivirea românilor față de regionalizarea țării printr-o așa zisă Alianță a Vestului.
Emil Boc, Gheorghe Falcă, Ilie Bolojan și Nicolae Robu, sunt patru figuri controversate ale politicii românești care au venit de curând cu un proiect foarte controversat: Alianța Vestului. Pentru iredentiștii maghiari din România și din Ungaria, prezentarea publică a unui asemenea proiect, și asta culmea, chiar de către primari de origine românească, este o adevărată mană cerească care dă apă la moară revendicărilor lor scandaloase.
Iată ce spune într-un interviu pentru stiripesurse.ro Alexandru Cumpănașu, președintele CNMR, despre Alianța Vestului:
“Vor să-și facă propria lor republică sub pretextul proastei administrări de la Bucuresti! Nașterea Alianței Vestului naște noi și noi reacții. Alexandru Cumpănașu, președintele Coaliției Naționale pentru Modernizarea României (CNMR) susține că se urmărește ”conștient sau subvenționat” ideea unei Transilvanii independente. S-ar dori crearea unei republici separate în contextul în care administrația de la București este acuzată o proastă administrare.”
Dacă până și Boc a ajuns să se joace de-a secesionismul, atunci lucrurile sunt foarte grave în țara asta. Păi ce dovadă mai clară să ai că serviciile nu apără interesele României când unul ca ăsta mișună liber pe stradă?
Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…
La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…
15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…
La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…
21 Iunie 1849 – Avram Iancu și demnitatea unei națiuni care nu a îngenuncheat La…
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Leave a Comment