Categories: Antiromanism

Tupeu inimaginabil: cei care s-au erijat în succesorii Deutsche Volksgruppe in Rumänien reclamă românii la CNCD

O emisiune difuzată de către România TV pe data de 31 octombrie 2018, în cadrul căreia erau dezvăluite anumite aspecte despre cum Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR) a devenit succesorul Grupului Etnic German din România (Deutsche Volksgruppe in Rumänien), este pretextul pentru care românii care au participat la acea emisiune sunt reclamați la CNCD pentru…. discriminare.

“…. Forumul Democrat al Germanilor din România, cu sediul în Sibiu…..,reprezentat prin dl. Dr. Paul-Jurgen Porr, președinte, și de dl. Benjamin Jozsa, director executiv, în calitate de reprezentant al intereselor cetățenilor români de etnie germană formulăm prezenta sesizare împotriva numiților:

Andreea Crețulescu, moderator al emisiunii “România la raport” a postului de televiziune România TV,

Golban Radu, participant prin intermediul telefonului la emisiunea
“România la raport” difuzată de postul România TV în data de 31 octombrie 2018,

Bogdan Ficeac, jurnalist,

Albin Marinescu

Oviziu Zară, jurnalist.

Prin care vă solicităm constatarea și sancționarea de către CNCD a faptelor discriminatorii comise de către susnumiții în repetate rânduri și diverse moduri de-a lungul emisiunii “România la raport” difuzată de postul România TV în data de 31 octombrie 2018 “, se arată în cererea celor de FDGR adresată către CNCD


Români reclamați la CNCD de către FDGR pentru că au dezbătut tema legalității succesiunii Grupului Etnic German

Despre inițiativa celor de la FDGR informează și jurnalistul Ovidiu Zară într-o postare de pe o rețea de socializare:

” Pe 22 ianuarie sunt chemat la Consiliul Național de Combatere a Discriminării la sesizarea Forumului Democrat al Germanilor din România (FDGR). Motivul ? Cică am discriminat minoritatea germană din România în momentul în care am spus că Johannis & co. și-au însușit ilegal patrimoniul organizației naziste Grupul Etnic German, un patrimoniu aflat în proprietatea statului român.
Alături de mine au mai fost reclamați Albin Marinescu, Radu Golban, Bogdan Ficeac și Andreea Crețulescu, românii care au avut curajul să demaște respectiva ilegalitate.
Johannis, nici nu știi cât de mic începi să fii!”, scrie jurnalistul Ovidiu Zară într-o postare pe facebook

Tupeu inimaginabil: cei care s-au erijat în succesorii Deutsche Volksgruppe in Rumänien reclamă românii la CNCD, Foto: Justitiarul.ro

La rândul său, și jurnalistul sibian Marius Albin Marinescu vine un articol lămuritor asupra situației, publicând informații și dovezi de-a dreptul dezarmante cu privire la succesiunea Grupului Etnic German.

” Ciudat, reprezentanții FDGR neagă ceea ce au cerut chiar ei și li s-a dat de către obedienta „justiție” sibiană! Sunt oare chiar atât de proști, încât nu realizează că există documente oficiale care dovedesc adevărul și minciunile lor de acum? Noi, românii, avem un proverb: Cine minte, și fură. Așa e și cu ei, așa și-au însușit toate imobilele din centrul Sibiului, prin minciuni și hoție!”, scrie jurnalistul Marius Albin Marinescu în justițiarul.ro

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

A apărut numărul 94 al revistei MAGAZIN CRITIC

Aceasta este o ediție dedicată celor care scriu România de astăzi, celor care transformă gândul…

6 zile ago

CONVOCARE CONGRESUL PARTIDULUI GLASUL NEAMULUI

Brad, 12 septembrie 2026, Hunedoara În conformitate cu prevederile Art. 37–39 din Statutul Partidului Glasul…

2 săptămâni ago

Am revenit! De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani?

De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani? Acum, aproximativ 8 ani, ceream…

4 săptămâni ago

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

o lună ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

o lună ago