Marți, 26 februarie a.c., sătmărenii au publicat pe rețelele de socializare o imagine dezolantă din piața de lângă primăria și prefectura din Satu Mare, zona centrală a orașului: drapelul României, înălțat pe un catarg, este lăsat de zile bune în bătaia vântului deși este zrențuit și arată deja jalnic.
Pentru cei care cunosc faptul că primarul din Satu Mare este de la UDMR, o astfel de știre nu mai suprinde. Kereskényi Gábor, primarul municipiului Satu Mare, este cunoscut în zona sa ca un cal breaz pentru antiromânismul său, intrat de altfel de curând până și în atenția CNCD pentru discriminare.
Așadar, la Satu Mare simbolurile românești, simbolurile naționale, sunt din nou batjocorite. Și pentru a câta oară?
“Mai marii” români ai țării n-au timp să se intereseze de astfel de lucruri, ei fac coadă la lins fundurile UDMR-iștilor.
În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…
Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…
Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…
Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…
S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…
Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…
Leave a Comment