Duminică, 17 martie 2019, a avut loc un ceremonial militar și religios organizat la Brașov la mormântul lui Nicolae Titulescu.
La împlinirea a 78 de ani de la moartea lui Nicolae Titulescu, Inspectoratul Județean de Jandarmi Brașov a organizat un ceremonial militar și religios la mormântul unuia dintre cei mai străluciți diplomați români ai secolului trecut.
” Ceremonial militar și religios, organizat de I.J.J. “Nicolae Titulescu” Brașov, la mormântul Cavalerului Păcii Mondiale, la 78 de ani de la trecerea la cele veșnice a marelui diplomat român – Nicolae Titulescu. “, scrie pagina de facebook a Jandarmeriei Brașov
“Troițele au propria lor viață. Se nasc din dragostea și măriniminia unor credincioși, trăiesc îngrijite și întreținute de oameni de suflet și mor din nepăsarea și indiferența celor neglijenți din jur.
Astfel, acest obelisc are și el propria lui viață, s-a născut anul trecut la data de 1 septembrie, zi importantă pentru Jandarmeria Română, monument ridicat din dorința noastră a jandarmilor brașoveni de a recunoaște și cinsti meritele înaintașilor noștri și să ducem mai departe istoria.”, a rostit Col. Cristian Elly Paliștan, Insp. șef al I. J.J. „Nicolae Titulescu” Brașov înainte de oficierea ceremonialului religios
Jertfa din Bălan – 9 Septembrie 1940 În istoria neamului românesc sunt zile care dor…
9 Septembrie 1940 – Zalău, Sălaj O rană a istoriei românești care nu trebuie uitată…
Masacrul de la Trăznea, 9 Septembrie 1940: Ziua în care pământul românesc a sângerat Ziua…
8 Septembrie 1944 – Jertfa de la Luduș, jud. Mureș Istoria neamului românesc este plină…
Masacrul de la Ciumărna – 8 septembrie 1940 Jertfa unor români nevinovați pe altarul suferinței…
COMUNICAT DE PRESĂ Cerem demisia de urgență a Ministrului Educației, Daniel David! Națiunea română se…
Leave a Comment