Categories: AntiromanismUDMR

Ionel Palăr, deputat PNL: Pentru că joi, 6 iunie 2019, este ziua în care creștinii ortodocși celebrează Înălțarea Domnului și aduc un omagiu eroilor, consider că se impune intervenția de urgență a prefectului de Harghita

Intenția românilor de a cinsti pe data de 6 iunie 2019, de Ziua Eroilor, memoria soldaților români căzuți pe câmpul de luptă în timpul Primului Război Mondial, este susținută de solicitarea unui deputat PNL, Ionel Palăr, care îi cere prefectului de Harghita, Jean-Adrian Andrei, să intervină astfel încât să fie posibilă desfășurarea unor ceremonii religioase și militare în Cimitirul Internațional Valea Uzului.

Redăm integral mesajul deputatului PNL adresat prefectului de Harghita, Jean-Adrian Andrei:

Ionel Palăr, deputat PNL: Solicit prefectului de Harghita să readucă normalitatea în cazul cimitirului de la Valea Uzului!

Recenta decizie a Consiliului Local Sânmartin și a primarului Gergely Andras, de a închide, pentru o perioadă de 30 de zile, Cimitirul Internațional al Eroilor de la Valea Uzului, în care sunt înmormântați soldați români, maghiari și de alte naționalități, ar putea duce la o escaladare a unui conflict interetnic local, altfel inexistent, și la agitarea spiritelor într-un moment de importantă sărbătoare religioasă.

Pentru că joi, 6 iunie 2019, este ziua în care creștinii ortodocși celebrează Înălțarea Domnului și aduc un omagiu eroilor, consider că se impune intervenția de urgență a prefectului de Harghita, Jean-Adrian Andrei, ca singura autoritate competentă să atace hotărârea de consiliu local de la Sânmartin.

 Îi solicit domnului prefect să intervină, astfel încât, pe 6 iunie 2019, în cazul în care există doritori, în Cimitirul Internațional Valea Uzului să fie posibilă desfășurarea unor ceremonii religioase și militare. Consider că o astfel de măsură vine să demonstreze că acest subiect sensibil aflat în dispută poate fi tratat cu responsabilitate și echilibru și poate fi o dovadă că toleranța și respectul sunt căile unei bune conviețuiri.

Decizia autorităților locale poate fi aplicată pe durata celor 30 de zile, cu excepția Sărbătorii Înălțării Domnului și fac apel la prefecturile și consiliile județene din Harghita și Bacău, la oficiile județene de cadastru și publicitate imobiliară ca, în acest interval, să limpezească fondul problemei, să definească fără dubii cui aparține terenul, iar orice intervenție realizată până acum în incinta cimitirului, care aparține patrimoniului național, să intre în legalitate.”, a scris pe facebook deputatul PNL Ionel Palăr

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Înființarea Organizației Locale Turcoaia a Partidului Glasul Neamului – Glasul străbunilor răsună din nou în inima Dobrogei!

În ziua de azi, când globalismul amenință să șteargă rădăcinile și identitatea națională, în comuna…

5 ore ago

„Complexul Înaltei Porți” – Întoarcerea lui Dan Andronic la Istorie, la Rădăcina Neamului

Într-o lume în care presa, politica și opinia publică se amestecă tot mai des într-un…

3 zile ago

Vlad Țepeș s-a întors acasă – Inaugurarea bustului „Domnul Românilor” la Snagov

Un eveniment de suflet, închinare și demnitate românească În ziua de 30 octombrie 2025, într-o…

3 zile ago

28 Octombrie 2025 – Lansare de carte lași: “Brașovul spațiu al unității românești – Tudor Vladimirescu, Revoluția de la 1821 și Brașovul”, de Cornel Vlad

Brașovul, spațiu al unității românești: Lansare de carte la Iași, un omagiu adus spiritului național…

6 zile ago

Înființarea Organizației Municipale Tecuci a Partidului Glasul Neamului, un nou început pentru renașterea demnității românești

Într-o perioadă în care România are nevoie, mai mult ca oricând, de glasuri autentice care…

7 zile ago