Categories: Știri

Asociația Procurorilor din România: Complicitatea şi laşitatea, indiferenţa şi nepăsarea, ignoranţa şi lipsa de profesionalism, fuga de răspundere şi implicit de asumare sunt atribute excluse de autoritatea şi demnitatea profesiei de procuror

Asociația Procurorilor din România (APR) trage un semnal de alarmă cu privire la comportamentul unor procurori, avertizând că procurorii nu trebuie nici să fugă de răspundere, nici să îndemne la încălcarea Constituției României!

“Complicitatea şi laşitatea, indiferenţa şi nepăsarea, ignoranţa şi lipsa de profesionalism, fuga de răspundere şi implicit de asumare sunt atribute excluse de autoritatea şi demnitatea profesiei de procuror, autoritate care nu este provenită din resorturi interioare la nivel personal şi din însăşi LEGEA, care o conferă condiţionat tuturor celor care au ales să slujească onest interesul general, drepturile şi libertăţile individuale, care sunt sacre. 

A fi procuror nu înseamnă privilegii şi recunoaştere publică, nici clamarea agresivă a lipsei de reglementare juridică şi nici îndemnul constant la nerespectarea Constituţiei. 

Astfel de atitudini fac dovada necunoaşterii datoriei derivată din îndatoririle ce trebuie îndeplinite.

Astfel de atitudini pun în pericol demnitatea statutului de procuror, reducându-I pe acela care alege să se comporte astfel la stadiul primar. Este de datoria profesiei să izoleze asemenea cazuri şi comportamente, astfel încât oprobiul societăţii să nu planeze asupra tuturor. 

Profesia de procuror înseamnă onoare şi respect, iar Asociaţia Procurorilor din România va apăra întotdeauna pe aceia care slujesc profesia de procuror cu deferenţă faţă de om şi cărora interesul general al societăţii nu le este indiferent”, se arată în mesajul Asociației Procurorilor din România

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

3 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

4 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

6 zile ago