Deputatul liberal Daniel Gheorghe a reacționat împotriva profanării Arcului de Triumf din București, protestând public pe contul său de socializare împotriva a ceea ce el numește “expoziție de măscări anticrestine organizată de nu știu ce străini dubioși ascunși sub numele unui foarte cunoscut grafician londonez”.
” Cred că Primăria Capitalei își bate joc de toată lumea permițând a avea loc și gazduind, chiar în perioada în care se sărbătorește Centenarul Marii Uniri, în interiorul Arcul de Triumf, nici mai mult și nici mai puțin decât o expoziție de măscări anticrestine organizată de nu știu ce străini dubioși ascunși sub numele unui foarte cunoscut grafician londonez.
De fiecare dată am spus-o și o repet: arta postmodernista este, cu mici excepții, o expresie a degenerarii și a deviatiilor comportamentale ale unui mediu amoral care nu mai privește arta din perspectiva creației estetice, a valorii simbolic-intelectuale ori a frumosului, ci drept un mesaj ideologic deconstructivist si agresiv, un fel de realism socialist al erei digitale.
Cer public Primăriei Municipiului București să oprească această expoziție obscena din Arcul de Triumf care insultă credința acestui popor și intineaza memoria eroilor români căzuți pentru Reintregirea României. S-au împlinit recent o sută de ani de la eliberarea Ungariei de către România de sub bolșevism.
Corectilor politic ce sunteți prin primăria Bucurestilor, deranja cumva amintirea faptului că armata română a intrat în Budapesta la 1919 alungand de acolo comunismul și ați zis să țineți ocupat un monument sacru pentru natiunea română cu tot felul de lucruri hidoase care nu merită lăsate nici măcar pe cel mai urât gard de la marginea orașului?” , a scris pe facebook deputatul Daniel Gheorghe
Și unele publicații din România au protestat față de profanarea Arcului de Triumf din capitală prin găzduirea unei expoziții nu tocmai … ortodoxe.
“Arcul de Triumf profanat de o expoziţie obscenă +18?“, scrie razboiulinformational.ro
În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…
Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…
În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…
17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…
Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…
Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…
Leave a Comment