Categories: AntiromanismCMR

În sfârșit! S-a propus o Lege Antidefăimare Românească în cadrul secțiunii de lucru Antidiscriminare Națională la Conferința Anuală CMR 2019

“La Conferința Anuală CMR-2019, în cadrul secțiunii de lucru Antidiscriminarea Națională s-a propus o Lege Antidefăimare Românească.

Am opinat că înainte de a pedepsi, deoarece o lege prevede și măsuri punitive, este corect să fim educați pentru a ști ce să condamnăm. În acest fel, vom avea o Lege mai corectă decât alte legi ale defăimării altor națiuni sau grupuri, care se bazează doar pe interpretări arbitrare și tendențioase

Tocmai de aceea s-a decis, prin vot, ca un Cod al Drepturilor Românilor să fie propus spre dezbatere societății civice și politice.

Atenție la termenul Drepturile ROMÂNILOR. Este important, deoarece și în cadrul dezbaterilor s-a ridicat problema că acestea ar putea să fie interpretate ca discriminare împotriva minorităților prin lipsirea de drepturi.

Nu este cazul, deoarece ne referim exclusiv la niște drepturi specifice românilor care nu sunt stipulate nicăieri, unele fiind chiar negate pe plan intern sau internațional. În schimb, drepturile minorităților sunt apărate atât de legislația românească cât și de cea a Uniunii Europene, iar acest Cod nu le afectează.

Organizațiile, românii și massmedia care doresc să se alăture inițiativei și să contribuie cu propuneri, sunt îndemnați s-o facă la adresa:
consiliu@aol.com

CODUL DREPTURILOR ROMÂNILOR
1. Dreptul românilor de a trăi într-o țară întregită așa cum a fost consființită prin Actul Unirii de la 1 Decembrie 2018 și recunoscută internațional prin Tratatul de la Trianon din 4 Iunie 1920;

2. Dreptul românilor de a contesta și condamna orice poziție oficială sau neoficială a unor organizații, instituții guvernamentale și internaționale, persoane sau personalități politice interne sau externe prin care se încearcă justificarea menținerii dezmembrării României și împiedicarea reîntregirii României;

3. Dreptul românilor de dobândire/recunoaștere necondiționată a cetățeniei române pe baza ”dreptului sângelui”, sau ”jus sanguinis”;

4. Dreptul românilor la menținerea și apărarea valorilor proprii creștine, tradiționale și ale familiei;

5. Dreptul românilor de a fi consultați și de a respinge prin referendum modificarea demografică a țării ca urmare a implementării de populații străine;

6. Dreptul românilor la învățământul primar în limba română indiferent de locul de reședință prin suportul nemijlocit al statului român;

7. Dreptul românilor la administrarea țării fără presiuni interne și externe și fără ingerințe externe;

8. Dreptul românilor de reprezentare în Parlamentul României cel puțin la paritate cu minoritățile naționale, inclusiv UDMR, pentru a putea contracara orice presiune împotriva intereselor românești;”

MIRCEA POPESCUpreședintele CMR

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

4 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

5 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

7 zile ago