Categories: Știri

Tudor Gheorghe votat cetățean de onoare al Bucureștiului! Cine s-a opus?

Actualizare: “La propunerea Primarului General, Gabriela Firea, Consiliul General al Municipiului București a aprobat, în ședința de astăzi, proiectul de hotărâre privind conferirea titlului de Cetățean de Onoare al Municipiului București marelui artist Tudor Gheorghe.

Proiectul a fost aprobat cu 33 de voturi pentru, 7 abțineri și 3 voturi împotrivă. Au votat pentru 24 de consilieri PSD, 4 consilieri PMP, 2 consilieri ALDE și 3 consilieri PNL, în timp ce împotriva proiectului au votat 2 consilieri USR și 1 consilier PNL. De asemenea, s-au abținut 6 consilieri USR și 1 consilier PNL.

Primarul General, Gabriela Firea: „Scopul proiectului este acela de a-l declara pe omul de cultură Tudor Gheorghe Cetățean de Onoare al Municipiului București, fără a ține cont de preocupările sale politice. Este o modalitate prin care ne arătăm aprecierea pentru valoarea culturală și artistică a acestei personalități. Tudor Gheorghe rămâne unul dintre cei mai mari artiști ai României, cu un talent și o prezență scenică inconfundabile”. “, se arată într-un comunicat al Primăriei Municipiului Bucureşti

Știre inițială: În ședința Consiliului General al Capitalei, artistul Tudor Gheorghe a fost votat cetățean de onoare al Bucureștiului. În timp ce valuri de atacuri din partea progresiștilor lovesc necontentit în Tudor Gheorghe, CGMB adoptă un asemenea proiect prin care artistului i se acordă titlul de cetățean de onoare al Bucureștiului.

“Proiectul a fost aprobat cu 33 de voturi pentru, 7 abtineri si 3 voturi impotriva. Au votat pentru 24 de consilieri PSD, 4 consilieri PMP, 2 consilieri ALDE si 3 consilieri PNL, in timp ce impotriva proiectului au votat 2 consilieri USR si 1 consilier PNL. De asemenea, s-au abtinut 6 consilieri USR si 1 consilier PNL. “, scrie dcnews.ro

“Tudor Gheorghe, CETĂȚEAN de onoare al Bucureștiului. Consilierii USR și PNL au votat împotrivă. Recompensă simbolică pentru artistul care a deranjat haita “, scrie activenews.ro

Și jurnalistul Victor Roncea sesizează “reticența” din partea PNL și USR de a se opune total acordării titlului de cetățean de onoare al Bucureștiului pentru Tudor Gheorghe:

“Împotriva proiectului au votat 2 consilieri USR și unul de la PNL iar 6 consilieri USR și un consilier PNL s-au abținut. Nici măcar toți USR-iștii n-au putut să fie contra!”, a scris pe facebook jurnalistul Victor Roncea

Reacții după ce s-a votat împotriva acordării titlului de cetățean de onoare artistului Tudor Gheorghe

Foto: captură facebook

“Cât de USR-ist sa fii încât să votezi împotriva lui Tudor Gheorghe?! Spălații pe creier se p… pe toate valorile românești, dar pe romani?!••• Tudor Gheorghe de azi este CETĂȚEAN de onoare al Bucureștiului.PS: Toți Consilierii USR și 2 de la PNL au votat împotrivă sau s-au abținut …”, a scris pe facebook, fost consilier la Ministerul Muncii și Protecției Sociale.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Călători între cer și înapoi

Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…

2 zile ago

Partidul Glasul Neamului sărbătorește Ziua Națională a României la Galați, în fața Monumentului Eroilor (1916-1918)

În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…

2 zile ago

Comunicat. În legătură cu distrugerea troiței de la Tâncăbești

de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…

4 zile ago

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în Dobrogea

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…

5 zile ago

27 Noiembrie 1919 – Organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad, ce are denumirea de IME (Iredentista Magyar Egyesulet)

La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…

5 zile ago

Un an de represiune (2). TÂNCĂBEȘTI. O tradiție memorială inofensivă de 30 de ani. Documente inedite din ultimele 3 decenii

NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…

6 zile ago