Categories: AntiromanismSatu Mare

Mormântul unui erou român vandalizat la Satu Mare

La Satu Mare a fost vandalizat un mormânt al unui soldat român. Placa de căpătâi a fost schimbată cu o inscripție maghiară

Incident mizerabil la Satu Mare unde  o mână criminală a schimbat placa de pe mormântul unui soldat român căzut în luptele de eliberare de sub ocupația hortystă și a pus o placă cu înscrisuri maghiare.

Semnalarea a fost adresată subprefectului Romeo Pop dar așteptăm să vedem dacă se va face plângere penală pentru profanare de mormânt.

,,Bună seara!

Am primit această fotografie acum 15 minute de la un grup de sătmăreni care mă întrebau când a fost schimbată placa cu ” Erou necunoscut ” cu aceasta de acum de pe mormântul de pe digul Someșului de lângă calea ferată , al eroului necunoscut!

Nu am putut să le dau un răspuns, astfel încât intreb și eu (public) la rândul meu: cine și cu al cui acord a făcut acest lucru?

Cine pe cine sfidează in acest caz?,, scrie  pe pagina sa subprefectul Romeo Pop.

Așteptăm reacția autorităților care ar trebui să se sesizeze dar și a autorităților județene, a Centrului Militar.

Deci nu doar la valea Uzului deranjează crucile eroilor români jertfiți pentru eliberarea țării noastre.

.

Buletin de Carei

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

De ce pune toată lumea acid salicilic pe față? Răspunsul unui dermatolog

Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…

3 zile ago

9 Iunie 1818 – Primul zbor cu un balon cu aer cald care zboară deasupra Bucureștiului. Aerostatul a fost numit “bășica lui Vodă Caragea”

În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…

4 zile ago

8 Iunie 1897 – Români amendați la Șomcuta Mare pentru că au cântat în limba română

8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…

6 zile ago