Teodor Meleșcanu, ministrul afacerilor externe, a intalnit-o azi pe ambasadoarea statului Israel, Foto: mae.ro
Teodor Meleșcanu, ministrul afacerilor externe, a intalnit-o azi pe ambasadoarea statului Israel, Tamar Samash. Ministrul afacerilor externe, Teodor Meleșcanu, a primit-o astăzi, 26 ianuarie 2017, pe doamna Tamar Samash, ambasadorul Statului Israel în România, în vizită de curtoazie.
În cadrul întrevederii, cei doi oficiali au evocat stadiul foarte bun al relațiilor între România și Statul Israel, atât la nivel politic, cât și în domenii sectoriale, fiind reiterată dorinţa ambelor state de a continua cursul ascendent al cooperării bilaterale.
Interlocutorii au avut, de asemenea, un schimb de opinii privind subiectele de actualitate ale agendei internaționale, cu accent pe evoluțiile din zona Orientului Mijlociu.
Printre teme dezbatute au fost cooperarea bilterala si s-a discutat situatia delicata din Orientul Mijlociu.
Sursa/Foto: mae.ro
Evenimentul din 11 iulie 1848, când Lajos Kossuth, liderul revoluției maghiare, a cerut recrutarea de…
Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…
Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…
La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…
9 iulie 1941 - În Transilvania de nord-est, ocupată de Ungaria horthystă în urma Dictatului…
Incidentul petrecut la Brad, în 9 iulie 1907, în zi de târg, este o altă…
Leave a Comment