Polonia

Polonia: “Primim imigranti, dar numai pe cei pe care ii vrem noi, nu si pe cei impusi cu forta de Uniunea Europeana”

Polonia : “Primim imigranti, dar numai pe cei pe care ii vrem noi, nu si pe cei impusi cu forta de Uniunea Europeana”

Autoritatile din Polonia au oferit recent o lectie de demnitate pentru toata Europa. Polonezii se incapataneaza si sunt decisi sa mearga pana la capat cu decizia lor de a se opune asa numitelor cote obligatorii de refugiati care ar trebui redistribuiti pe tot continentul dintre cei 160.000 de solicitanti de azil care au luat cu asalt Grecia si Italia.

Polonia nu a ezitat sa anunte ca este decisa sa primeasca imigranti veniti din alte tari europene, dar in nici un caz nu va accepta imigranti veniti din Africa sau din zona Orientului Mijlociu.

[info]Dulce-amar. Povestea unui refugiat din Cernauti[/info]

Polonia : “Primim imigranti, dar numai pe cei pe care ii vrem noi, nu si pe cei impusi cu forta de Uniunea Europeana”

“Polonia este deschisa imigrației. Si anul trecut, de exemplu, am dat 1.267.000 de vize pentru ucraineni. Jumatate dintre aceste vize erau permise de munca.”, a declarat Ministrul Afacerilor Externe din Polonia, Witold Waszcykowsky

Potrivit lui Witold Waszcykowsky, Polonia este deschisa imigratiei, acceptand deja numerosi imigranti din Belarus, Ucraina si alte tari europene. Insa nu si procedurilor obligatorii de relocare si redistribuire a imigrantilor proveniti din nordul Africii si Orientul Mijlociu. Oficialul polonez a afirmat ca Polonia va refuza sa puna in practica deciza luata de Uniunea Europeana in luna septembrie a anului 2015.

Decizia Poloniei in privinta neacceptarii cotelor obligatorii de imigranti ramane de neclintit, in ciuda procedurilor de infrigement pe care autoritatile de la Bruxelles le-au impus celor trei tari din Grupul de la Visegrad care se opun “repartizarii imigrantilor” potrivit “planului de solidaritate”: Polonia, Ungaria si Cehia.

Pe scena politica poloneza se simte tot mai mult cum creste sentimentul de euroscepticism, iar discursurile unora dintre politicieni s-au transformat deja in adevarate programe indreptate impotriva abuzurilor autoritatilor de la Bruxelles, in special impotriva incercarilor repetate de amestec in treburile interne ale Poloniei.

Oarecum putin surprinzator, exista acum in Polonia voci indreptate impotriva liderilor de la Bruxelles, provenite chiar din randul celor mai infocati sustinatori ai integrarii Poloniei in Uniunea Europeana, dar care considera ca acum polonezii si conducatorii UE nu mai impartasesc aceleasi valori comune cum credeau initial.

Dupa Brexit am putea oare asista curand si la un Polexit?

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

16 ore ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

3 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

2 săptămâni ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

2 săptămâni ago