Bulgaria

In timp ce in pietele marilor orase din Romania flutura steaguri straine, in Bulgaria multimile ard steagul UE!

In timp ce in pietele marilor orase din Romania flutura steaguri straine, in Bulgaria multimile ard steagul UE!

De cand au inceput aceste interminabile miscari de strada din Romania, am putut remarca cu totii un fenomen de neinteles: afisarea in pietele centrale din marile orase romanesti a unor steaguri straine apartinand unor diverse tari: Germania, Olanda, Canada, Franta, SUA, Israel, Suedia, etc.

In cadrul unor proteste de strada cu revendicari ce tin strict mai degraba de problemele interne ale Romaniei, este cu adevarat deranjat si chiar inoportun sa fluturi ostentativ drapelele unor alte state.

In timp ce in pietele marilor orase din Romania flutura steaguri straine, in Bulgaria multimile ard steagul UE!

Daca la noi in Romania sunt fluturate drapelele altor tari in pietele centrale din marile orase ale tarii, la vecinii bulgari lucrurile stau cu totul altfel: acolo multimile ard in piete steagul Uniunii Europene.

Chiar in ziua in care Bulgaria prelua presedintia UE, protestatari furiosi manifestau in strada, arzand drapelul UE. Bulgarii iesiti in strada pentru a protesta si-au justificat actiunea prin faptul ca UE nu si-a demonstrat pana acum vreun real interes fata de tarile est europene, ramanand nerezolvate o multitudine de probleme in aceasta zona a Europei.

Manifestantii bulgari au mai declarat ca spera ca Bulgaria sa urmeze exemplul Marii Britanii si sa iasa in viitorul apropiat din UE, o Uniune Europeana pe care de acum bulgarii o considera “expansionista si fanatica”.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

2 zile ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

3 zile ago

Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României

Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…

4 zile ago

Melancolie

Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…

6 zile ago

26 Aprilie 1917 –  Memoriul de la Darnița (Kiev, Ucraina) a românilor transilvăneni prizonieri afirmă dreptul popoarelor la autodeterminare

S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…

o săptămână ago

25 Aprilie 1954 – O situaţie aproape incredibilă, numele unor români decedați maghiarizate pe adeverințele de înhumare

Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…

2 săptămâni ago