Batjocura continuă la adresa statuilor românești la Satu Mare: statuia lui George Coșbuc ascunsă sub o salcie și camuflată după ghene de gunoi
În vreme ce la Satu Mare monumentele maghiare au parte de inaugurări fastuoase, cu o promovare intensă la nivel mediatic, găsindu-se pentru ele loc de amplasare numaidecât în zone centrale, unde sunt puse în valoare prin iluminat corespunzător și menținute constant într-o stare foarte bună, monumentele românești sunt marginalizate, împinse la periferii, sau în cel mai fericit caz, dacă istoria le-a prins deja în niște zone centrale, sunt lăsate acolo în paragină, fără iluminat corespunzător și fără să fie puse în valoare. Ba mai mult, din când în când se mai găsește chiar și cineva care să le vandalizeze.
Un astfel de monument românesc “uitat” de autorități și lăsat în paragină și nepăsare, este și statuia lui George Coșbuc, amplasată sub un arbore care o acoperă aproape în întregime cu crengile sale aplecate peste statuie. Ca și cum n-ar fi fost destul, vizibilitatea din stradă către statuie este obturată și de niște pubele mari de gunoi, amplasate parcă “strategic” pentru a face nevăzut monumentul românesc.
Cazul este semnalat de către un cetățean indignat de lipsa de respect a autorităților față de monumentele românești din municipiul Satu Mare.

- 10 Iulie 1773 – Raportul împăratului Iosif al II-lea menționa că multe familii de români au emigrat în Moldova sau Țara Românească - 10 iulie 2025
- 10 Iulie 1667 – document scris în limba maghiară veche care menționa că pe teritoriul Austriei de azi locuiau valahi - 10 iulie 2025
- 10 Iulie 1466 – Încep lucrările la Mănăstirea Putna, ctitorie a lui Ştefan cel Mare - 10 iulie 2025