Categories: Antiromanism

Șovinii UDMR-iști se războiesc de-acum și cu troițele noastre? La Satu Mare primarul a dispus înlăturarea troiței românești din centrul orașului!

Șovinii UDMR-iști se războiesc de-acum și cu troițele noastre? La Satu Mare primarul a dispus înlăturarea troiței românești din centrul orașului!

Un incident de-a dreptul revoltător pentru comunitatea românească a avut loc de curând la Satu Mare, acolo unde primarul a dispus demontarea și îndepărtarea troiței românești amplasate în centrul orașului. În anul 1991, după decenii întregi de prigoană împotriva troițelor creștine din perioada dictaturii instaurate în România după 1945, PS Iustinian Chira sfințea o troiță care a fost amplasată în centrul municipiului Satu Mare.

Acum, la 27 de ani de la sfințirea acestei troițe, ea este înlăturată din centrul orașului la ordinul primarului și transportată la depozitul primăriei de pe strada Kogălniceanu. Motivația? Este reclamată lipsa autorizației. Primarul își anunțase intenția de ridicare a troiței din centrul orașului chiar cu o zi înainte, operațiune care apoi s-a efectuat în regim de urgență.

Șovinii UDMR-iști se războiesc de-acum și cu troițele noastre? La Satu Mare primarul a dispus înlăturarea troiței românești din centrul orașului!, Foto: facebook.com/alexandru.vasile.35

Deranjează oare chiar atât de tare o troiță românească la Satu Mare? Puținele și foarte rarele evenimente patriotice românești organizate la soclul acestei troițe să fi deranjat oare în așa măsură încât se impunea un asemenea sacrilegiu, o asemenea profanare?

Șovinii UDMR-iști se războiesc de-acum și cu troițele noastre? La Satu Mare primarul a dispus înlăturarea troiței românești din centrul orașului!, Foto: facebook.com/alexandru.vasile.35

Primarul UDMR-ist din Satu Mare a numit profanare acțiunea unor necunoscuți care au pictat tricolorul românesc pe soclul statuii lui Szechenyi din localitate, însă din câte știm noi, Szechenyi nu figurează nicăieri ca sfânt în vreun calendar religios, pe când troița românească este cu siguranță un simbol religios, iar prin urmare abia agresiunea împotriva acestui simbol religios poate fi interpretată ca fiind o profanare.

Cât va mai închide statul român ochii la aceste abuzuri și discriminări îndreptate împotriva comunităților românești, care au avut ghinionul să aibă ca primari niște UDMR-iști ce urăsc până la un nivel irațional neamul românesc?

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

10 Octombrie 1841 – Se năștea Ion I. Câmpineanu, primul Guvernator al Băncii Naționale

O viață dedicată demnității, muncii și independenței economice a statului român Într-o zi de toamnă…

6 ore ago

10 Octombrie 1848 – Ziua în care ura lui Kossuth s-a ridicat împotriva Neamului Românesc

La 10 octombrie 1848, revoluționarul maghiar Kossuth Lajos rostea cuvinte care aveau să devină simbolul…

7 ore ago

10 Octombrie 1944: Masacrul de la Prundul Bârgăului, jertfa românilor uitați în umbrele istoriei

În toamna sângeroasă a anului 1944, când Ardealul de Nord era din nou teatru de…

7 ore ago

Invitație. Comemorarea eroilor români care au eliberat Clujul de sub ocupantul horthyst în 1944

Acum 81 de ani, Armata Română a înscris o pagină de glorie în istoria neamului:…

3 zile ago

4 Octombrie 1940 – Ziua în care Iulian Domșa, primul primar român al Zalăului, a fost alungat din propria sa țară

4 octombrie 1940 a rămas înscrisă cu durere în istoria Sălajului și a României. În…

6 zile ago

4 Octombrie 1940 – Ziua Expulzărilor în Masă a Românilor din Ardealul de Nord care reprezentau coloana vertebrală a românismului

Istoria noastră poartă răni adânci, iar una dintre cele mai dureroase este legată de ziua…

7 zile ago