În urmă cu o aproximativ o săptămână, o imagine cu o stradă extrem de peticită, până la “refuz”, din Budapesta, a făcut deliciul internauților din România. Mulți dintre români s-au întrebat atunci pe bună dreptate:
“La ce le-o fi trebuind ăstora Transilvania când ei sunt vai de steaua lor și nu sunt în stare nici măcar să întrețină o limbă de străduță, peticind-o ca pe vremea când textilele erau un produs de lux pentru umanitate?”.
O stradă din Budapesta, o lucrare inginerească cum n-a văzut Parisul

Alții au început să asemene “lucrarea” inginerească de pe acea stradă din Budapesta cu arta abstractă, cu arta decorativă…
Nu mare ne-a fost mirarea însă atunci când ne-am plimbat doar la câteva zile distanță pe la Carei, în fieful administrației locale UDMR, când am zărit același stil de lucru.

Aceleași petice unul lângă altul și în cartierul Republicii din Carei… Să le fi plăcut edililor din Carei atât de mult acea stradă din Ungaria încât au hotărât că e musai să ia și ei puțină “lumină” de la Budapesta?

Imaginile vorbesc de la sine, iar orice comentarii sunt de prisos…

- 4 Iulie 1848 – Românii din Munții Apuseni încep să se înarmeze, sub conducerea lui Avram Iancu - 4 iulie 2025
- 3 Iulie 1910 – Român amendat de unguri pentru că pe harnașamentul calului erau prezente cele trei culori ale tricolorului românesc - 3 iulie 2025
- 2 iulie 1888 – La Beiuș elevul Nicolae Borgovan, ajutat de câțiva intelectuali și meseriași români, rupse flamura ungurească de pe liceu, înlocuind-o cu tricolor românesc - 3 iulie 2025