Duminică, 25 octombrie 2020, la 76 de ani de la eliberarea orașului Carei de sub ocupația hortystă, a fost dusă la bun sfârșit acțiunea Cruci pentru ostașii români organizată de către Asociațiunea ASTRA Carei, Asociația foștilor refugiați și expulzați din 1940 si de către Asociația națională a cadrelor militare în retragere, filiala Satu Mare.
De Ziua Armatei Române, ostașii ce își dorm somnul de veci la Carei au primit cruci sfințite la căpătâi, ca orice creștin.
Glorie eternă eroilor români!
După intonarea Imnului de Stat, părintele protopop Florin Mocanu a săvârșit un parastas în memoria ostașilor și a sfințit cele 11 cruci de lemn cu inscripții realizate de către organizatori.
Sursa: Buletin de Carei
26 Iulie 1940 – Presiunea Străină și Demnitatea Românească Pusă la Încercare Ziua de 26…
La 26 iulie 1919 ofensiva maghiară este înfrântă și se retrage dincolo de Tisa. Au…
La 26 iulie 1921 intră în vigoare Tratatul de la Trianon între Puterile Aliate și…
Într-un context european tensionat, marcat de rivalități imperiale și de aspirațiile naționale ale popoarelor aflate…
24 iulie 1772 – Prima voce colectivă pentru Unirea și Independența Țărilor Române În vara…
La confluența marilor frământări revoluționare ale anului 1848-1849, în mijlocul unei Europe zbuciumate de idealuri…
Leave a Comment