Un bărbat de 70 de ani a murit duminică, la New York, la 25 de minute după ce a fost vaccinat anti-covid, anunță Smart Radio, citând publicația New York Post.
Omul s-a prăbușit în timp ce părăsea centrul de vaccinare „Jacob Javits” din Manhattan, la doar 25 de minute după ce a fost vaccinat, a spus dr. Howard Zucker. Deși primul ajutor i-a fost acordat imediat, bărbatul a fost declarat mort la scurt timp după aceea, citează R3Media.
Nu este clar dacă moartea bărbatului este legată de vaccin, iar o anchetă este în curs de desfășurare, potrivit New York Post.
Reacțiile adverse grave sunt considerate extrem de rare, cazurile fiind cel mai frecvent legate de o reacție alergică cunoscută sub numele de anafilaxie, scrie sursa citată.
„Indiciile inițiale arată că bărbatul nu a avut nicio reacție alergică la vaccin”, spune Zucker.
Imediat după vaccinare a fost ținut sub observație 15 minute, timp în care „nu a prezentat reacții adverse”. Nu este clar ce tip de vaccin COVID-19 a primit.
În declarația sa, Zucker a subliniat că el și alți experți în sănătate publică consideră că vaccinul „este sigur și, însoțit de măsuri de prevenție, inclusiv purtarea unei măști și distanțarea fizică, va pune capăt acestei pandemii”.
„Îi încurajez pe toți newyorkezii să se vaccineze”, a conchis Zucker.
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Dacă ai petrecut măcar câteva minute în fața raftului de cosmetice sau pe un forum…
Foto: Reconstituire făcută cu AI În istoria zbuciumată a românilor din Transilvania, anii celui de-Al…
În primele decenii ale secolului al XIX-lea, Bucureștiul începea să cunoască influențele civilizației occidentale, iar…
8 iunie 1897 - Șomcuta Mare. Dr. N. Nilvan si Vasile Dragos sunt pedepsiți cu…
4 IUNIE 1942 – PIRU. O MĂRTURIE DESPRE DEMNITATEA ROMÂNILOR ÎN VREMURI DE ÎNCERCARE Istoria…
Leave a Comment