Un cercetator a constatat faptul ca in Republica Moldova calitatea limbii romane vorbite acum, fata de aceea vorbita in urma cu 15 ani, este foarte diferita, iar tendinta este de imbunatatire, potrivit timpul.md
Copiii vorbesc chiar mai bine decât cei maturi, deoarece aceştia cresc privind desene animate şi filme pe posturi româneşti, dublate într-o limbă corectă din punct de vedere gramatical. De această părere este Valeriu Culev, cercetător ştiinţific la Centrul Naţional de Terminologie al Institutului de Filologie al Academiei de Ştiinţe a Moldovei.
Nota noastra: Intr-adevar sunt unele expresii folosite in Republica Moldova in care limba romana nu este folosita corect dar trebuie remarcat saltul enorm fata de situatia de acum 15-20 de ani in urma. Bursele acordate in Romania elevilor si studentilor din Republica Moldova au facut ca acest progres al limbii romane sa evolueze pozitiv in fiecare an.
Emisiunea „Pastila de limba” de la digi24 sau site-ul dexonline.ro pot constitui unelte utile celor care doresc sa vorbeasca o limba romana cat mai corecta, inclusiv din punct de vedere gramatical.

Sursa:
[1] timpul.md
Portalul Românilor de Pretutindeni – pledoarie pentru panromânism
Contact: redactie@glasul.info
Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApppentru a primi postările noastre și acolo.
Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram Glasul.info, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri
Romania 1989 - de la revolta populara la lovitura de Stat
By: Corvin Lupu
Romania 1989 - de la revolta populara la lovitura de Stat - Corvin Lupu
Oranki amintiri din captivitate
By: Dimitrie Bejan
Oranki amintiri din captivitate, ParinteleDimitrie Bejan
Tratatul cu Ucraina. Istoria unei trădări naționale
By: Tiberiu Tudor
Tratatul cu Ucraina. Istoria unei tradari nationale - Tiberiu Tudor
Mihai Eminescu despre Unitatea Românilor
By: Gică Manole
Mihai Eminescu despre Unitatea Romanilor - Gica Manole