RSS

Extraordinar! Mai exista si patr…

Extraordinar! Mai exi…

(VIDEO) Si la 100 de ani de la M…

(VIDEO) Si la 100 de …

Dacian Ciolos ameninta de la o o…

Dacian Ciolos amenint…

Deznationalizare fortata a român…

Deznationalizare fort…

Minune in România? Se opreste pr…

Minune in România? Se…

Achitat definitiv dupa ce a stat…

Achitat definitiv dup…

Inca o batjocura la adresa român…

Inca o batjocura la a…

PROTEST al comunității româneşti…

PROTEST al comunități…

Gigi Becali este reclamat din no…

Gigi Becali este recl…

De ce au Hun(ii)orii nevoie de o…

De ce au Hun(ii)orii …

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+
O stea2 stele3 stele4 stele5 stele (Nu există încă evaluări)
Se încarcă...

Mihai Eminescu a fost sarbatorit si la Biserica Alba in Ucraina

Satul romanesc, putin cunoscut in Ucraina, Biserica Alba (Bila Tserkva) nu este trecut pe harta Zakarpatiei (Transcarpatia – Maramuresul istoric), dar aceasta nu inseamna ca nu exista. Ba exista si duce o viata prospera.

Ei bine, locuitorii din Biserica Alba (Bila Tserkva) au hotarat sa sarbatoreasca asa cum se cuvine cei 165 de ani de la nasterea mareului poet national roman Mihai Eminescu si pentru asta au organizat un mic eveniment langa statuia din localitate a marelui poet, eveniment la care a particpat colectivul scolii format din elevi si profesori, s-au depus flori insotite de tricolorul romanesc si s-au recitat poezii de catre elevi.

Mihai Eminescu a fost sarbatorit si la Biserica Alba in Ucraina

“Azi se implinesc 165 de ani de la nasterea marelui poet Mihai Eminescu! Cu prilejiul acestui eveniment elevii nostri au recitat o serie de poezii si au depus flori la bustul poetului din satul nostru – Biserica Alba!”, au scris profesorii de la scoala din Biserica Alba

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Fiecare al doilea din cei cateva mii de locuitori este om bogat, are casa cat un palat, cu 15 camere, iar in loc de caruta – jeep, relateaza miercuri, intr-un reportaj din localitatea Biserica Alba, din Carpati, postul de televiziune ucrainean STB, citat de Agerpres.

Harta satul Biserica Alba, Ucraina

Harta satul Biserica Alba, Ucraina

“In jur, zona de granita. In apropiere – centrul geografic al Europei: Soseaua Ivano-Frankivsk-Ujgorod. Dupa ce treci de Rohiv, patrunzi intr-o poveste… in satul Bila Tserkva. Raul Tisa – la stanga Ucraina, la dreapta Romania. Bila Tserkva nu exista pe harta, dar in realitate ea exista. Fiecare al doilea locuitor al satului este roman si om bogat. Aici este o localitate de oameni bogati. Si sunt cateva mii. Nu poarta camasa brodata ucraineana, nu canta cantece ucrainene si nici nu se uita la canalele de televiziune ucrainene. Si vorbesc o limba ciudata. In urma cu o suta de ani satul se numea Biserica Alba si era atunci al Romaniei, acum se numeste Bila Tserkva si este al Ucrainei”, asa isi incepe reportajul reporterul de la STB.

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Romanii merg cu jeepul, nu cu calul. Majoritatea romanilor din Bila Tserkva muncesc in strainatate. Se deplaseaza cu jeep-ul nu cu calul. In loc de hrivne (n.red. – moneda ucraineana) au in buzunare euro, cu care isi ridica imobile somptuoase si se lanseaza in afaceri. In Bila Tserkva s-a pastrat si astazi vechea traditie romaneasca, potrivit careia daca ridici o casa sa nu o faci cu mai putin de 15 camere, spune reporterul STB.

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Primul popas al celor de la STB – un palat cu 30 de camere al unui “magnat” local. Evident, un roman.

Chiar daca nu e roman, operatorul tv local Ivan traieste si el pe picior european. Are o casa mare si un jeep. El filmeaza la nuntile, botezurile si alte sarbatori ale consatenilor romani, iar acestia nu se zgarcesc. Il platesc regeste. Ivan nu ar pleca pentru nimic in lume in alta parte, bunaoara, in capitala.In apropiere se afla legendarul lac cu apa sarata in jurul caruia oamenii de afaceri locali au ridicat practic o statiune internationala.

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Surse:

libris.ro
[1] dincolodetisa.blogspot.com

[2] sighet-online.ro

[3] Biserica Alba Ucraina


Articolele publicate de catre Glasul.info pot fi preluate doar in limita a 500 de caractere si numai cu citarea sursei prin link activ. Preluarea integrala a articolelor poate fi facuta numai in baza unui acord scris din partea Glasul.info.

Daca ti-a placut acest articol, urmareste Glasul.info si pe FACEBOOK!


loading...

Site-ul Glasul.info nu raspunde pentru opiniile comentatorilor, responsabilitatea formularii din comentarii revine integral autorului comentariului. Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile cu tenta rasista, xenofoba, care incita la ura, sau la violenta


Comentarii

comentarii

Site-ul Glasul.info nu raspunde pentru opiniile comentatorilor, responsabilitatea formularii din comentarii revine integral autorului comentariului. Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile cu tenta rasista, xenofoba, care incita la ura, sau la violenta

loading...
Continutul articolelor exprima punctele de vedere ale autorului, iar Glasul.info nu isi asuma raspunderea pentru aceste idei exprimate de catre autor, exceptie facand doar notele sau materialele publicate exclusiv de catre redactia Glasul.info
Inline
Inline
Citește articolul precedent:
Declarația unui senator român în Italia: ”Rromii nu sunt români”
Declarația unui senator român în Italia: ”Rromii nu sunt români”

Viorel Badea, senator în circumscripţia 43 Străinătate (Europa de Vest),...

Transnistria a introdus in circulatie monede de plastic
Transnistria a introdus in circulatie monede de plastic

Banca asa zisei Republicici Transnistreane a anunțat că vor emite noi...

Scandalul de la DIICOT ia amploare.O altă ŞEFĂ este luată la PURICAT
Inca un dosar greu pe numele Alinei Bica

Curg dosarele pe numele Alinei Bica, fosta sefa DIICOT, aflata...

Închide