Mihai Eminescu a fost sarbatorit si la Biserica Alba in Ucraina

Satul romanesc, putin cunoscut in Ucraina, Biserica Alba (Bila Tserkva) nu este trecut pe harta Zakarpatiei (Transcarpatia – Maramuresul istoric), dar aceasta nu inseamna ca nu exista. Ba exista si duce o viata prospera.

Ei bine, locuitorii din Biserica Alba (Bila Tserkva) au hotarat sa sarbatoreasca asa cum se cuvine cei 165 de ani de la nasterea mareului poet national roman Mihai Eminescu si pentru asta au organizat un mic eveniment langa statuia din localitate a marelui poet, eveniment la care a particpat colectivul scolii format din elevi si profesori, s-au depus flori insotite de tricolorul romanesc si s-au recitat poezii de catre elevi.

Mihai Eminescu a fost sarbatorit si la Biserica Alba in Ucraina

“Azi se implinesc 165 de ani de la nasterea marelui poet Mihai Eminescu! Cu prilejiul acestui eveniment elevii nostri au recitat o serie de poezii si au depus flori la bustul poetului din satul nostru – Biserica Alba!”, au scris profesorii de la scoala din Biserica Alba

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799
Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Fiecare al doilea din cei cateva mii de locuitori este om bogat, are casa cat un palat, cu 15 camere, iar in loc de caruta – jeep, relateaza miercuri, intr-un reportaj din localitatea Biserica Alba, din Carpati, postul de televiziune ucrainean STB, citat de Agerpres.

Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApp pentru a primi postările noastre și acolo.


libris.ro
Harta satul Biserica Alba, Ucraina
Harta satul Biserica Alba, Ucraina

“In jur, zona de granita. In apropiere – centrul geografic al Europei: Soseaua Ivano-Frankivsk-Ujgorod. Dupa ce treci de Rohiv, patrunzi intr-o poveste… in satul Bila Tserkva. Raul Tisa – la stanga Ucraina, la dreapta Romania. Bila Tserkva nu exista pe harta, dar in realitate ea exista. Fiecare al doilea locuitor al satului este roman si om bogat. Aici este o localitate de oameni bogati. Si sunt cateva mii. Nu poarta camasa brodata ucraineana, nu canta cantece ucrainene si nici nu se uita la canalele de televiziune ucrainene. Si vorbesc o limba ciudata. In urma cu o suta de ani satul se numea Biserica Alba si era atunci al Romaniei, acum se numeste Bila Tserkva si este al Ucrainei”, asa isi incepe reportajul reporterul de la STB.

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799
Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Romanii merg cu jeepul, nu cu calul. Majoritatea romanilor din Bila Tserkva muncesc in strainatate. Se deplaseaza cu jeep-ul nu cu calul. In loc de hrivne (n.red. – moneda ucraineana) au in buzunare euro, cu care isi ridica imobile somptuoase si se lanseaza in afaceri. In Bila Tserkva s-a pastrat si astazi vechea traditie romaneasca, potrivit careia daca ridici o casa sa nu o faci cu mai putin de 15 camere, spune reporterul STB.

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799
Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Primul popas al celor de la STB – un palat cu 30 de camere al unui “magnat” local. Evident, un roman.

Chiar daca nu e roman, operatorul tv local Ivan traieste si el pe picior european. Are o casa mare si un jeep. El filmeaza la nuntile, botezurile si alte sarbatori ale consatenilor romani, iar acestia nu se zgarcesc. Il platesc regeste. Ivan nu ar pleca pentru nimic in lume in alta parte, bunaoara, in capitala.In apropiere se afla legendarul lac cu apa sarata in jurul caruia oamenii de afaceri locali au ridicat practic o statiune internationala.

Biserica Alba, Ucraina, Sarabtoarirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799
Biserica Alba, Ucraina, Sarbatorirea a 165 de nai de la nasterea lui Mihai Eminescu , sursa imagine: facebook.com/pages/Biserica-Alba-Ucraina/399395086754799

Surse:

[1] dincolodetisa.blogspot.com

[2] sighet-online.ro

[3] Biserica Alba Ucraina

Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApppentru a primi postările noastre și acolo.


Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram Glasul.info, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri

Showing 1-8 of 13 Books

Istoria ilustrata a Transilvaniei

By: Ioan Bolovan, Ioan-Aurel Pop

O istorie generală a unei țări, a unei provincii sau a unei regiuni are obligația să recompună prezentul oamenilor care au trăit în trecut în funcție de rolul jucat de fiecare entitate, grupare, etnie, confesiune componentă. Dar, ca toate celelalte istorii, nici aceasta nu poate răspunde tuturor problemelor spinoase ale trecutului și prezentului Transilvaniei. Totuși, încearcă să explice, din perspectiva întregii

Ardealul. Tinuturile de pe Olt. Tinuturile de pe Mures

By: Silvestru Moldovan

Silvestru Moldovan face parte din acele generatii de romani ardeleni care stiau totul: vorbeau, citeau si scriau in romana, maghiara si germana, ceea ce le-a creat libertatea de a se misca in orice regiune a Principatului, de a sta de vorba cu oricine in limba aceluia si de a cunoaste cel putin trei culturi. Asemenea intelectuali au rasarit din pamantul

Dictionarul numirilor de localitati cu poporatiune romana din Ungaria

By: Silvestru Moldovan

Aceasta carte face parte din colectia Infoteca a editurii Scripta si reprezinta o reeditare dupa un secol a unui instrument lexicografic de baza pentru cultura romaneasca. Practic, este o imensa arhiva ordonata, care ofera informatie de prim interes in compartimente definitorii ale Transilvaniei istorice: populatie, asezaminte de cult, denumirea localitatilor in expresie romaneasca, maghiara si germana.

Romania 1989 - de la revolta populara la lovitura de Stat

By: Corvin Lupu

Romania 1989 - de la revolta populara la lovitura de Stat - Corvin Lupu

Oranki amintiri din captivitate

By: Dimitrie Bejan

Oranki amintiri din captivitate, ParinteleDimitrie Bejan

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei trădări naționale

By: Tiberiu Tudor

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei tradari nationale - Tiberiu Tudor

Mihai Eminescu despre Unitatea Românilor

By: Gică Manole

Mihai Eminescu despre Unitatea Romanilor - Gica Manole

Scantei de peste veacuri

By: Dumitru Almas

Scantei de peste veacuri - Dumitru Almas
1 2


Drepturi de autor! Informaţiile publicate de glasul.info pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Site-ul Glasul.info nu răspunde pentru opiniile comentatorilor, responsabilitatea formulării din comentarii revine integral autorului comentariului. Ne rezervăm dreptul de a șterge comentariile cu tentă rasistă, xenofobă,care incită la ură, sau la violență.


Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Lasă un răspuns

Next Post

Ocupantii sovietici ii condamnau penal pe basarabeni, daca spuneau ca sunt români

vin ian. 16 , 2015
În istoria fostei R.S.S. Moldoveneşti (Magazin istoric, nr. 6/2007) anii ’70 ai secolului trecut s-au înscris drept ani de evidentă ascensiune naţională. Pentru prima dată, după 1944, când Basarabia a fost ocupată de sovietici, în funcţii de răspundere încep să fie numiţi şi unii băştinaşi. Studenţii instituţiilor superioare de învăţământ […]
Ocupantii sovietici ii condamnau penal pe basarabeni, daca spuneau ca sunt români, sursa imagine: cersipamantromanesc.wordpress.com

Poate vă place și:

libris.ro