Intre 23 septembrie si 1 octombrie 2017, Muzeul Unirii din IASI organizeaza simpozionul international “Monumentul — Traditie si Viitor”.
O noua editie a Simpozionului Internaţional „Monumentul – Tradiţie şi Viitor“ va fi organizata in capitala Moldovei de catre Complexul Muzeal National “Moldova” Iasi, cu sprijinul Consiliului Judetean Iasi, care ar urma sa contribuie cu un ajutor financiar de 10.000 de lei pentru buna desfasurare a evenimentului, potrivit bzi.ro
Cu ocazia celei de-a XIX-a editia a acestui simpozion international, se vor reuni specialisti din tara si din strainatate specializati in lucrari de conservare si restaurare ale monumentelor istorice, care vor vizita obiectivele istorice de prin judetul IASI. In cadrul acestui simpozion, sunt prezentate in fiecare an noile descoperiri, tehnici si tehnologii de conservare si restaurare a monumentelor istorice.
Intre 23 septembrie si 1 octombrie 2017, Muzeul Unirii din IASI organizeaza simpozionul international “Monumentul — Traditie si Viitor”
Timp de cateva zile, intre 28 septembrie si 1 octombrie, capitala Moldovei se va bucura de atentia si expertiza unora dintre cei mai importanti specialisti din tara si din strainatate din domeniul conservarii si restaurarii operelor de patrimoniu istorc.
La acest simpozion international si-au anuntat prezenta membri ai Academiei Romane, specialisti din cadrul Ministerului Culturii, membri ai Uniunii Nationale a Restauratorilor Monumentelor Istorice din Romania, membri ai lnstitutului National al Patrimoniului, dar si specialisti de talie internationala din strainatate din domeniul conservarii si restaurarii monumentelor istorice.
- 3 Iulie 1910 – Român amendat de unguri pentru că pe harnașamentul calului erau prezente cele trei culori ale tricolorului românesc - 3 iulie 2025
- 2 iulie 1888 – La Beiuș elevul Nicolae Borgovan, ajutat de câțiva intelectuali și meseriași români, rupse flamura ungurească de pe liceu, înlocuind-o cu tricolor românesc - 3 iulie 2025
- 2 Iulie – T𝐫𝐞𝐜𝐞𝐫𝐞𝐚 𝐝𝐢𝐧 𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐞 𝐢̂𝐧 𝐯𝐞𝐬̦𝐧𝐢𝐜𝐢𝐞 𝐚 𝐢𝐥𝐮𝐬𝐭𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐯𝐨𝐢𝐞𝐯𝐨d Ștefan cel Mare, manifestare organizată de Muzeul Judeţean “Ştefan cel Mare” din Vaslui - 2 iulie 2025