Miercuri, 17 aprilie 2019, începând cu ora 18:00, în fața sediului GDS a avut loc un protest împotriva deciziei Grupului pentru Dialog Special de a-l premia pe procurorului general Augustin Lazăr.
Un grup de aproximativ 30 de persoane, printre care s-au numărat și Gelu Vișan, Dan Chitic, Paul Hiter, a protestat în fața sediului Grupului de Dialog Social, împotriva consecvenței GDS de a-i acorda un premiu lui Augustin Lazăr, chiar și după ce s-a putut afla din presă despre trecutul tenebros al actualului procuror general al României.

“Cei de la GDS au părut consecvenți cu ceea ce spun ei de 30 de ani. Această instituție care atrage foarte mulți bani de la Guvernul României, numindu-se de utilitate publică, iată, în momentul de față, odată pentru totdeauna, și-a clarificat statutul. Este vorba de o instituție care în momentul de față, în mod asumat, și-a premiat un torționar, o persoană care fie în mod direct, fie măcar din complicitate… Iar în momentul de față avem din partea GDS-ului o complicitate cu acest torționar.
Jumătate din membrii GDS-ului sunt oameni care au beneficiat din regimul comunist. Au fost în elita comunistă și care dintr-odată din 89 au îmbrăcat tricoul disidenței, și iată după 30 de ani și-au dat arama pe față!”, a spus avocatul Dan Chitic la România TV

- A.D. Xenopol Remembered: Historian of Romania, Philosopher of Europe - 1 iulie 2025
- 27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș - 29 iunie 2025
- 27 iunie 1849 – Avram Iancu le răspunde colonelului ungur Iosif Simonffy și deputatului Ioan Gozman, nerenunțând la scopurile pentru care a început lupta, dar nici refuzând posibilitatea unor negocieri pentru depunerea armelor - 27 iunie 2025