Dr. Mihai Tîrnoveanu, președintele Asociației Calea Neamului și vicepreședintele Forumului Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș, lansează o invitație surprinzătoare Ambasadei Ungariei. Acesta îl invită pe ambasadorul Ungariei în România, Zákonyi Botond, să participe la aniversarea a 100 de ani de când Armata Română a eliberat Ungaria de regimul bolșevic instaurat de Bela Kun.
” Invitație adresată Ambasadei Ungariei.
Asociația Calea Neamului, în calitate de organizatoare a manifestărilor din data de 4 august, prilejuite de aniversarea a 100 de ani de când Armata Română a eliberat Ungaria de regimul bolșevic instaurat de Bela Kun, a adresat o invitație Excelenței Sale, Domnului Zákonyi Botond, Ambasadorul Republicii Ungaria în România, de a participa la aceste manifestări.
Așa cum am stipulat si în invitație, considerăm că participarea domniei sale la aceste evenimente ar fi un bun prilej de exprimare a recunoștinței în numele statului si poporului maghiar, față de ostaşii Armatei Române care si-au dat viata pentru eliberarea poporului maghiar de comunism şi pentru oprirea extinderii acestui regim criminal în întreaga Europă Centrală.
Manifestarea este aprobată de Primăria Municipiului București şi va avea loc duminică, 4 august 2019. La ora 17 se va pleca din Piața Charles de Gaulle spre Arcul de Triumf, unde va avea loc un moment omagial, care include slujba Parastasului pentru eroii Armatei Române, depuneri de coroane de flori, intonare de cântece patriotice, scurte alocuțiuni. Marşul va continua, în mod simbolic, către Piața Victoriei.”, a scris pe facebook Mihai Tîrnoveanu
Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…
La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…
15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…
La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…
21 Iunie 1849 – Avram Iancu și demnitatea unei națiuni care nu a îngenuncheat La…
11 iunie 1896 Procesul de presă dela 11/23 iunie al „Foii Poporului" (La Curtea de…
Leave a Comment