Centrul de Știință și Cultură Rusă își va păstra drapelul Federației Ruse pe imobilul instituției și nu va fi obligat să arboreze și drapelul de stat al Republicii Moldova, sfidându-i pe românii basarabeni chiar la ei acasă!
Liber la afișajul simbolurilor de stat rusești în Basarabia!Centrul de Știință și Cultură Rusă își va păstra drapelul Federației Ruse pe imobilul instituției și nu va fi obligat să arboreze și drapelul de stat al Republicii Moldova, sfidându-i pe românii basarabeni chiar la ei acasă!
Activistul civic Dicusar Constantin a primit un răspuns oficial de la Inspectoratul General al Poliție (Chișinău), urmare a unei petiții în care a solicitat oamenilor legii să stabilească modul și corectitudinea arborării drapelului de stat pe sediul clădirii în conformitate cu legea. În răspuns, Poliția informează că pe acest caz nu au relevat elemente constitutive ale unei contravenții.

Tot în acest răspuns de dezvinuire mi se arată că de fapt Centrul de Știință și Cultură Rusă își desfășoară activitatea sub conducerea generală a șefului Reprezentanței diplomatice a Federației Ruse în Republica Moldova.

,,Această activitate este asigurată de către Centrul rusesc de colaborare internațională științifică și culturală de pe lângă Guvernul Federatiei Ruse”. Astfel ,,localurile misiunii” date se bucură și ele de o derogare pe baza prevederilor Convenției cu privire la relațiile diplomatice din 18.04.1961, astfel rămânând inviolabile.
- 20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj - 20 iunie 2025
- 19 Iunie 1821 – A avut loc Bătălia de la Drăgășani, între forțele otomane ale lui Derviş Paşa și Eteria greacă condusă de Alexandru Ipsilanti - 19 iunie 2025
- 19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare - 19 iunie 2025