Multinationalele care detin marile lanturi de magazine refuza Legea Produselor Romanesti. Asociatia Marilor Retele Comerciale contesta legea pentru ca “submineaza comertul modern”

Multinationalele care detin marile lanturi de magazine refuza Legea Produselor Romanesti. Asociatia Marilor Retele Comerciale contesta legea pentru ca "submineaza comertul modern"

Ca si in cazul Legii Dării în Plată, atunci cand bancile cu capital strain din Romania au facut un lobby agresiv impotriva propunerii legislative, recurgand inclusiv la presiuni si santaj asupra mediului politic si al opiniei publice, acum multinationalele care detin marile lanturi de supermarketuri din Romania se opun Legii Produselor Romanesti care obliga marile magazine sa ofere spre vanzare cel putin 50% produse romanesti, ingrijorate de faptul ca le vor scadea profiturile uriase.

Multinationalele care detin marile lanturi de magazine refuza Legea Produselor Romanesti. Asociatia Marilor Retele Comerciale contesta legea pentru ca “submineaza comertul modern”

Pana acum, marile retele de magazine din Romania considerau ca piata romaneasca este cea mai potrivita sa absoarba toate gunoaiele si produsele de slaba calitate care nu aveau loc pe piata europeana, inclusiv produse expirate sau care nu indeplineau normele impuse de catre legislatia europeana. Si asta n-o spunem noi, a spus-o chiar ministrul agriculturii din Romania:

 „In Romania sunt cazuri in care salamul se spala cu otet si se pune iar in vanzare. Romania este o piata de mana a zecea in care se aduc produse din strainatate cu termene expirate“, a declarat ministrul agriculturii Achim Irimescu

“Multinaționalele Straine ce dețin Supermarketurile refuza Legea Produselor Romanesti. Asociatia Marilor Retele Comerciale acuza ca propunerea legislativa care obliga supermarketurile sa ofere cel putin 50% produse romanesti “submineaza comertul modern”.

Ca si in cazul Bancilor Straine si Supermarketurile Straine din Romania considera ca profiturile pot fi intotdeauna cat mai mari si ca pot fi obținute in orice condiții in detrimentul cetațenilor si a producatorilor romani. Nu va trece mult si lobbistii internaționali ai supermarket-urilor straine din Romania vor incepe sa se perinde pe la Președinție ca si-n cazul Legii Darii in Plata.”, scrie fluierul.ro

Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Lasă un răspuns

" data-api-host="https://cdn.2performant.com" src="https://cdn.2performant.com/l2/link2.js?ver=6.8.1" id="link2Script-js">