Sa facem lumina asupra antiromanismului Cristinei Tunegaru, profesoara de limba romana cu alergie la autori romani

Sa facem lumina asupra antiromanismului Cristinei Tunegaru, profesoara de limba romana cu alergie la autori romani
Asa dupa cum se poate vedea si in imaginea din articol, Cristina Tunegaru, profesoara de limba romana care face alergie la Mihai Eminescu, cunoscut pentru activitatea sa jurnalistica deosebit de critica la adresa abuzurilor ungurilor din epoca sa indreptate impotriva nemaghiarilor, este colaboratoarea portalului maghiar Corbii Albi, un portal care face de ani buni in mediul virtual propaganda antiromaneasca.
Cine l-a citit pe Eminescu si-i cunoaste cu adevarat activitatea jurnalistica, intelege perfect de ce s-ar bucura iredentistii maghiari de disparitia acestuia din cartile de limba si literatura romana.
Ipocrizia si antiromanismul acestei dudui rezulta foarte clar si din “Autodenuntul” sau publicat pe platforma propagandei antiromanesti de la Corbii Albi: in loc de opera lui Eminescu, ea ar prefera sa predea “fragmente din marii autori ai literaturii universale ca Cervantes sau Shakespeare”. Deci dupa cucoana asta, Shakespeare e mai usor de inteles de catre elevi de 11 ani decat Eminescu, in a carui vasta opera sunt si poezii simple si deosebit de usor de inteles, precum “Revedere”.
De ceva vreme au aparut in mediul online romanesc doua publicatii, care sub falsa aparenta a promovarii unei bune convietuiri intre romani si maghiari, fac aceeasi obisnuita propaganda maghiara, a carui unic scop este lobby-ul pentru autonomie, federalizare si dezmembrarea Romaniei, numai ca prefera sa o faca parsiv, sub masca unor falsi “samariteni”. Este vorba de Corbii Albi si MaghiaRomania. Cand cineva nu este de acord cu opiniile lor, apare brusc la iveala si adevaratul lor caracter care este mai degraba specific unor sovini intoleranti, nicidecum unor asa zisi mesageri ai unei bune convietuiri interetnice, cum le place lor sa fie perceputi de catre opinia publica.
Sa facem lumina asupra antiromanismului Cristinei Tunegaru, profesoara de limba romana cu alergie la autori romani
Cunoscator indeaproape a situatiei din zonele dominate de minoritatea maghiara din Romania, jurnalistul si blogger-ul Dan Tanasă scria la un moment dat pe blogul sau despre Corbii Albi:
Portalul „Corbii albi”, care se vrea unul de „contact român-maghiar” și la care semnează câțiva români, nu este altceva decât o propagandă găunoasă antiromânească în limba română.
Dan Tanasa
Corbii albi sunt românii care ”poartă un dialog cu maghiarii” (a se citi ”îmbrățișează propaganda șovină maghiară și care servesc scopurilor revizioniste maghiare”).
Dan Tanasa
Comentarii
Glasul.info
Contact: redactie@glasul.info
Ultimele postari ale lui Glasul.info (vezi toate)
- Moment de iluminare: „Ar fi o mare nenorocire dacă am lăsa țara pe mâna derbedeilor din clasa politică, a așa zișilor lideri de partid!” - 10 decembrie 2019
- PROTEST al românilor pe pagina de facebook a Ambasadei Finlandei, pentru cazul Smicala - 9 decembrie 2019
- Știe tot mapamondul că Iohannis este doar un om de paie? România batjocorită într-o emisiune de umor în SUA - 9 decembrie 2019