Oamenii sistemului sunt nemultumiti ca nu mai pot controla ambitiile UDMR-ului. Dupa ce au crescut un sarpe la san, liderii statului din umbra sunt suparati pe “dezertori”.
De-a lungul perioadei postdecembriste, celor de la UDMR li s-au facut o gramada de concesii, de multe ori mergandu-se chiar pana la discriminarea flagranta a etnicilor romani din zonele dominate de catre comunitatile maghiare conduse de UDMR-isti.
Si toate aceste compromisuri cu UDMR, adesea chiar rusinoase pentru statul roman, oamenii “sistemului”, ai acelui stat din umbra la care se face referire in ultima vreme din ce in ce mai mult, le-au facut din dorinta de a fi siguri ca tin UDMR-istii sub controlul lor si ii vor folosi ca pe o parghie ori de cate ori vor avea nevoie sa incline balanta majoritatii parlamentare din Romania.
- 8 Iulie 1481 – Bătălia de la Râmnic, în care voievodul Moldovei, Ştefan cel Mare, înfrânge oastea munteano-turcă - 8 iulie 2025
- 7 iulie 1601 – Pornind din Debreţin, oastea lui Mihai Viteazul împreună cu cei 800 de soldaţi lui Mihalcea, trece prin Carei, după care îşi stabileşte tabăra la 7 iulie 1601 la Moftin - 7 iulie 2025
- 5 Iulie 1484 – începea Bătălia pentru cetatea Chilia. În vara anului 1484 otomanii au atacat cetatea-port Chilia în vederea extinderii ariei de dominație turcească în nordul Dunării de Jos - 5 iulie 2025