SUA alimenteaza cu armament Ucraina, crescand incordarea langa granitele României

SUA alimenteaza cu armament Ucraina, crescand incordarea langa granitele României
Printr-un comunicat de presa, SUA au anuntat vineri ca vor suplimenta ajutorul acordat Ucrainei pentru ca aceasta tara sa isi poata apara suveranitatea teritoriului sau. Comunicatul partii americane a venit de altfel la aproximativ 24 de ore dupa ce Uniunea Europeana a anuntat ca mentine si ea sanctiunile in domeniul economic impotriva Federatiei Ruse.
Se amplifica astfel incordarea si tensiunile din regiune, totul intamplandu-se chiar langa granitele României. Autoritatile de la Bruxelles au decis sa prelungeasca pentru inca sase luni sanctiunile economice impotriva Rusiei.
SUA alimenteaza cu armament Ucraina, crescand incordarea langa granitele României
Aceeasi Heather Nauert insista insa sa precizeze faptul ca ajutorul acordat Ucrainei in domeniul apararii de catre SUA este in intregime de natura defensiva si ca Ucraina in calitate de stat suveran are “dreptul de a se apara”.
De la debutul conflictului din estul Ucrainei, Statele Unite ale Americii s-au implicat activ de partea Ucrainei, sustinand efortul de razboi al ucrainenilor atat la nivel logistic cat si militar. De cealalta parte, Federatia Rusa neaga o implicare directa in acest conflict.
Glasul.info
- Senatoarea Diana-Iovanovici Șoșoacă anunță că îi face plângere penală medicului care încearcă să-și constrângă pacienții să se vaccineze - 15 ianuarie 2021
- Un avocat ieșean încearcă să smulgă răspunsuri de la autorități privind vaccinarea, susținând că în România “cetățenii de rând nu au acces la anumite informații de ordine publică” - 15 ianuarie 2021
- Un grup de patrioți împarte Icoana Maicii Domnului Prodromiţa, românilor din comunitățile istorice - 14 ianuarie 2021