Primarul din Satu Mare: 14 mai 1970 a însemnat o tragedie pentru orașul nostru, dar în același timp și un moment de renaștere

Marți, 14 mai 2024, la Satu Mare s-a ținut un moment de reculegere pentru victimele inundațiilor din 1970 de la Satu Mare, eveniment tragic în care și-au pierdut viața 56 de sătmăreni.

Primarul UDMR din Satu Mare, Kereskényi Gábor, a spus că „14 mai 1970 a însemnat o tragedie pentru orașul nostru, dar în același timp și un moment de renaștere, exemplu de solidaritate și generozitate.”

Nimic de reproșat până aici. Însă ce caută la eveniment uniforme cu însemnele Ungariei, cu stema Ungariei pe uniforme? Erau cumva în 1970 prezente autoritățile din Ungaria în timpul inundațiilor? Statul român mai are cât de cât vreo autoritate în zonele unde cei din UDMR își fac de cap prin fiefurile lor? Ori România este un stat în disoluție călcat în picioare de minionii Ungariei din UDMR?

Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApp pentru a primi postările noastre și acolo.


librarie.net

Primarul din Satu Mare: 14 mai 1970 a însemnat o tragedie pentru orașul nostru, dar în același timp și un moment de renaștere, Foto: Facebook / Kereskényi Gábor

14 mai 1970 a însemnat o tragedie pentru orașul nostru, dar în același timp și un moment de renaștere, exemplu de solidaritate și generozitate. Se cuvine să aducem un pios omagiu celor 56 de sătmăreni care și-au pierdut viața în urmă cu 54 de ani. Azi, comemorăm victimele inundațiilor din 1970, reflectând totodată asupra lecției învățate și fiind conștienți că împreună, uniți reușim și suntem mai puternici pentru Satu Mare!”.

a scris pe facebook primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor
Primarul din Satu Mare: 14 mai 1970 a însemnat o tragedie pentru orașul nostru, dar în același timp și un moment de renaștere, Foto: Facebook / Kereskényi Gábor
Primarul din Satu Mare: 14 mai 1970 a însemnat o tragedie pentru orașul nostru, dar în același timp și un moment de renaștere, Foto: Facebook / Kereskényi Gábor

Actualizare: Rezerviștii din Ungaria au participat la acțiunile de salvare din timpul inundațiilor din Satu Mare din 1970, autoritățile fiind atunci depășite de situația dezastruoasă. Însă tot nu putem să nu ne întrebăm de ce primarul UDMR-ist se afișează doar cu acești rezerviști militari din Ungaria și nu sunt prezenți deloc și rezerviștii români care au făcut același lucru.

Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApppentru a primi postările noastre și acolo.


Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram Glasul.info, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri

Showing 1-8 of 13 books

Istoria ilustrata a Transilvaniei

By: Ioan Bolovan, Ioan-Aurel Pop

O istorie generală a unei țări, a unei provincii sau a unei regiuni are obligația să recompună prezentul oamenilor care au trăit în trecut în funcție de rolul jucat de fiecare entitate, grupare, etnie, confesiune componentă. Dar, ca toate celelalte istorii, nici aceasta nu poate răspunde tuturor problemelor spinoase ale trecutului și prezentului Transilvaniei. Totuși, încearcă să explice, din perspectiva întregii

Ardealul. Tinuturile de pe Olt. Tinuturile de pe Mures

By: Silvestru Moldovan

Silvestru Moldovan face parte din acele generatii de romani ardeleni care stiau totul: vorbeau, citeau si scriau in romana, maghiara si germana, ceea ce le-a creat libertatea de a se misca in orice regiune a Principatului, de a sta de vorba cu oricine in limba aceluia si de a cunoaste cel putin trei culturi. Asemenea intelectuali au rasarit din pamantul

Dictionarul numirilor de localitati cu poporatiune romana din Ungaria

By: Silvestru Moldovan

Aceasta carte face parte din colectia Infoteca a editurii Scripta si reprezinta o reeditare dupa un secol a unui instrument lexicografic de baza pentru cultura romaneasca. Practic, este o imensa arhiva ordonata, care ofera informatie de prim interes in compartimente definitorii ale Transilvaniei istorice: populatie, asezaminte de cult, denumirea localitatilor in expresie romaneasca, maghiara si germana.

Romania 1989 - de la revolta populara la lovitura de Stat

By: Corvin Lupu

Romania 1989 - de la revolta populara la lovitura de Stat - Corvin Lupu

Oranki amintiri din captivitate

By: Dimitrie Bejan

Oranki amintiri din captivitate, ParinteleDimitrie Bejan

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei trădări naționale

By: Tiberiu Tudor

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei tradari nationale - Tiberiu Tudor

Mihai Eminescu despre Unitatea Românilor

By: Gică Manole

Mihai Eminescu despre Unitatea Romanilor - Gica Manole

Scantei de peste veacuri

By: Dumitru Almas

Scantei de peste veacuri - Dumitru Almas
1 2


Drepturi de autor! Informaţiile publicate de glasul.info pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Site-ul Glasul.info nu răspunde pentru opiniile comentatorilor, responsabilitatea formulării din comentarii revine integral autorului comentariului. Ne rezervăm dreptul de a șterge comentariile cu tentă rasistă, xenofobă,care incită la ură, sau la violență.


Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Next Post

15 mai 1848, Ioan Buteanu ținea o cuvântare în cadrul Marii Adunări de la Blaj prin care critica intenția revoluționarilor maghiari  de a “uni” samavolnic Transilvania cu Ungaria

mie mai 15 , 2024
La data de 15 mai 1848, Ioan Buteanu ținea o cuvântare în cadrul Marii Adunări de la Blaj prin care critica intenția revoluționarilor maghiari  de a “uni” samavolnic Transilvania cu Ungaria, fără a cere și acceptul populației majoritare românești. La Marea Adunare de la Blaj, Dr. V. Bianu a prezentat […]
La 23 mai 1849 era asasinat de unguri prefectul Ioan Buteanu, unul din liderii revoluționarilor români transilvăneni de la 1848

Poate vă place și:

libris.ro