Poporul român nu se lasa. Poporul român lupta.

Poporul român nu se lasa. Poporul român lupta., foto: Mihai Tirnoveanu

Poporul român nu se lasa. Poporul român lupta. O familie de icoana din Zabala, echipa noastra de la Doboi si doamna Flori.A ciocanit la usa mea o poveste, o poveste adevarata cu români, cu Români pentru Români: parintele Antonie Pintrijel si sotia dumnealui, Alexandra. O familie de români din Zabala, judetul Covasna, cum rar intalnesti, despre care va voi povesti intr-o viitoare istorisire pe indelete. Au venit cu portbagajul masinii plin cu jucarii si rechizite, cireasa de pe tort fiind un carucior pentru bebelusi.

„Mihai, am venit sa-ti dam aceste lucruri pentru copiii de romani din Harghita, noi covasnenii stim cred cel mai bine durerea celor din Harghita, si daca nu ne ajutam noi intre noi, atunci cine sa o faca…”, mi-a spus Alexandra.

Sunt gesturi care te fac sa ingenunchezi in fata acestui popor care nu se lasa, sunt gesturi care iti dau certitudinea ca merita sa lupti mai departe. Cu putin timp inainte de miezul noptii m-a sunat Serban, de la Doboi, Harghita. Mi-a spus ca si la acea ora echipa noastra care monteaza centrala termica la scoala si Paraclisul Ortodox inca lucreaza. Sunt obositi, l-am simtit dupa voce, dar nu se plang.

Poporul român nu se lasa. Poporul român lupta.

In glasul lui am simtit in primul rand bucurie. Hristos sa te rasplateasca Victor, sa-ti dea fericire Costele si multa putere, Serbane. Sa va aiba pe toti in paza. Vrednicul parinte Ioan Lupu nu sta deoparte, este brat de nadejde si deja cred ca a prins mai toate secretele montarii unei centrale termice pe lemne. Doamne ajuta, parinte, stiu ca baietii au sa-ti citeasca aceste randuri, sarut-mana!

Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApp pentru a primi postările noastre și acolo.


Inainte de a ma intoarce acasa de la locul meu de munca am trecut pe la alimentara din coltul blocului sa cumpar cate ceva. Mi-au sarit in ochi patru stegulete cu tricolorul national. Ia uite, steaguri la alimentara, sa intreb ce pret au, mi-am spus in gand indreptandu-mi privirea catre doamna Flori. N-am apucat sa intreb nimic, doamna Flori mi-a luat-o inainte:

,,Pentru tine sunt, stiu ca mergi des prin Covasna si Harghita, du te rog din partea mea si steguletele astea, eu de doua ori am fost pe acolo, si cred ca este nevoie de ele, pe la porti am vazut alte steaguri”.

 

Sarut-mana, doamna Flori, intr-adevar, este mare nevoie de ele; va imbratisez cu toata inima, dragi prieteni, Doamne ajuta, lupta continua!

Autor/Foto: Mihai Tirnoveanu

Abonează-te și la canalul nostru de WhatsApppentru a primi postările noastre și acolo.


Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram Glasul.info, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri

Showing 1-8 of 9 books
Oranki. Amintiri din captivitate

Oranki amintiri din captivitate

By: Dimitrie Bejan

Oranki amintiri din captivitate, ParinteleDimitrie Bejan

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei tradari nationale - Tiberiu Tudor

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei trădări naționale

By: Tiberiu Tudor

Tratatul cu Ucraina. Istoria unei tradari nationale - Tiberiu Tudor

Mihai Eminescu despre Unitatea Romanilor - Gica Manole

Mihai Eminescu despre Unitatea Românilor

By: Gică Manole

Mihai Eminescu despre Unitatea Romanilor - Gica Manole

Scantei de peste veacuri

By: Dumitru Almas

Scantei de peste veacuri - Dumitru Almas

Povestiri istorice volumul 2

By: Dumitru Almas

Povestiri istorice volumul 2 - Dumitru Almas

Povestiri istorice volumul 1

By: Dumitru Almas

Povestiri istorice volumul 1 - Dumitru Almas

1 2


Drepturi de autor! Informaţiile publicate de glasul.info pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Site-ul Glasul.info nu răspunde pentru opiniile comentatorilor, responsabilitatea formulării din comentarii revine integral autorului comentariului. Ne rezervăm dreptul de a șterge comentariile cu tentă rasistă, xenofobă,care incită la ură, sau la violență.


Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info