Atat din mediul politic din Romania cat si din cel din Republica Moldova, apar tot mai multe reactii impotriva afirmatiilor recente ale ambasadorului SUA la Chisinau, James Pettit. Deputata Maria Ciobanu din partea PLDM, din Republica Moldova, a postat de asemenea un mesaj prin care considera ca afirmatiile facute de catre diplomatul american sunt de natura sa aduca o ofensa pentru intreg neamul romanesc.
Maria Ciobanu, deputat din RM, catre ambasadorul SUA: “Ați ofensat impardonabil un neam, cel românesc. Moldova este România!”
Ambasadorul SUA la Chisinau reuseste dintr-un singur foc sa se faca detestat atat in Romania cat si in Republica Moldova pentru declaratiile sale recente, care au dezamagit o buna parte dintre romanii ce vedeau pana acum in parteneriatul dintre Romania si SUA o alianta solida.Romanii din Republica Moldova au ajuns chiar si pana acolo incat sa ceara printr-o petitie online expulzarea ambasadorului SUA din Moldova.
Glasul.info
- A.D. Xenopol Remembered: Historian of Romania, Philosopher of Europe - 1 iulie 2025
- 27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș - 29 iunie 2025
- 27 iunie 1849 – Avram Iancu le răspunde colonelului ungur Iosif Simonffy și deputatului Ioan Gozman, nerenunțând la scopurile pentru care a început lupta, dar nici refuzând posibilitatea unor negocieri pentru depunerea armelor - 27 iunie 2025